İstanbul’da koruyucusuz bariyer tartışması

TEM otoyolu Sultangazi mevkiinde, 4 Nisan tarihinde 15.00 sıralarında yaşanmış olan vakada, motosikletiyle seyir halindeki gazeteci Rauf Gerz hızla sağ şeride geçmeye çalışan bir aracın çarpmasıyla kontrolünü yitirmiş, motosiklet kontrolden çıkarken Gerz, asfaltta sürüklenerek bariyerlerin ayaklarına çarparak yaşamını yitirmişti.

İSTANBUL’DA BARİYER TARTIŞMASI

Yaşanmış olan vaka ‘koruyucusuz bariyer’ tartışmasını bununla beraber getirirken, ‘Katil Bariyer İstemiyoruz’ eylemleri yapılmış oldu.

KARAİSMAİLOĞLU: BARİYERLERİ ARTIRMAMIZ GEREKİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapmış olduğu açıklamada, “Ulaştırma Bakanlığı olarak işletmesinde bulunduğumuz tüm yollarda motorcu dostu bariyerlerinin yapımını tamamlayana kadar çalışmalarımız sürecek. Bugüne dek 14 bin metreye yakın motorcu dostu bariyer uyguladık ve arazide kullanımı gerçekleştirdik. Bu yıl da 40 bin metreye kadar planlamıştık fakat durumlar gösteriyor ki bunu oldukça daha çok artırmamız gerekiyor” dedi.

Karaismailoğlu, 10 Nisan tarihinde Şimal Marmara Otoyolu Kınalı mevkisinde ‘Motosiklet Koruyucu Otokorkuluk Sistemleri’ uygulandığını duyurdu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Karaismailoğlu’nun bu açıklamasına “Bir motosiklet kullanıcısı olarak meydana getirilen bu emek harcamalar için şükranlarımı sunuyorum” diye toplumsal medyadan cevap verdi.

“İBB ÖRNEK OLUYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun ise “İBB örnek olmaya devam ediyor” diyerek, İBB’nin daha evvel yapmış olduğu çalışmalara işaret etti. Bu mevzuyla ilgili son olarak 28 Mart tarihinde bilgilendirmede bulunan İBB, motosiklet dostu bariyer uygulamasına başlanıldığını duyurmuştu.

İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Anadolu Yakası Teknik Müdür Yardımcısı Dr. Emel Yükseliş Cengiz, “Anadolu Yakası’nda ilk etapta 9 kavşakta motosiklet dostu bariyer ilavesi uygulamalarına başlanmıştır. İlk uygulama noktası olarak da Kartal Kavşağı’nı belirledik” açıklamasında bulunmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir