İstanbul’da korkutan görüntü

Eyüpsultan İhsaniye Mahallesi ve Ağaçlı sahili içinde sokak hayvanlarını yem bırakmak için giden Gürkan Gazoğlu, onlarca ölü yunus balıklarının sahile vurduğunu görmüş oldu.

Görmüş olduğu görünüm karşısında şaşkınlık yaşayan Gazoğlu durumu jandarma ve sahil güvenlik ekiplerine haber verdi.

Ne işe yaradığını anlamadığı görünüm karşısında şaşkınlık yaşayan Gürkan Gazoğlu ise ölü yunus balıklarının yaşayıp yaşamadıklarını denetim etti.

İhbar üstüne vaka yerine gelen jandarma ekipleri yaptıkları incelemeler sonrası kıyıya vurmuş ölü yunus balıklarını alarak incelemek suretiyle laboratuvara götürdü.

1 HAFTADA 24 ÖLÜ YUNUS BALIĞI

Sokak hayvanlarına besleme yapmış olduğu esnada görmüş olduğu görünüm karşısında şaşkınlık yaşayan Gürkan Gazoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*Biz Batı Karadeniz dediğimiz nokta da sokak hayvanlarını besliyoruz. Buraya hayvanları beslerken bir suç duyurusu sonucu geldik.

*Geçenlerde 21 yunus saydık, bugün de sizle birlikte keşfe çıktığımızda siz de gördünüz ki 22, 23 ve 24 olarak devam ediyor. Sahil hattında aşırı derecede yunus var.

*Bir çok da bu şekilde görüldüğü şeklinde karaya vurmuş halde fakat niçin olmuş?

*Geçen hatta suç duyurusunu verdik biz bunun öteki yunuslar alındı fakat bugünde gene geldiğimizde yunuslar sahil hattında bu şekilde biz arıyoruz, tarıyoruz hani canlı görürsek uzaklaştıralım diye fakat maalesef galiba gece karaya vuruyorlar.

*Kurtlar iniyor, kurtlarda aç kaldıkları vakit ve öteki doğada yaşayan hayvanlar aç kaldıkları için parçalamışlar. Durum bundan ibaret, üzülüyoruz.

MÜDALE EDİLMESİ GEREKİYOR

Mevzuya acilen müdahale edilmesi icap ettiğini kaydeden Gazoğlu, “Bu mevzu ile ilgili yetkililerin acil müdahale etmesi gerekiyor. Şu sebeple hattı gördüğümüz vakit Karaburun’dan başlayıp aşağı ağaçlı noktasına kadar Karaburun sahile oldukça vurmuyor bilhassa bu hatta vuruyor. Bunların niçin vurduğunu hakkaten idrak etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği saldırılar sonrasında denizdeki kimyasal sebebiyle mi ölümlerin bulunduğunu ve yetkililerin bunu araştırması icap ettiğini kaydeden Gazoğlu, şöyleki konuştu:

* Karşısı da bildiğiniz şeklinde harp bölgesinin olduğu bir nokta acaba bir kimyasal mı var suda? Acaba bir şey oldu orada öldüler bu tarafa karaya vurdular. Doğal olarak ki onu yetkililer çözerler.

*Gerçi bir tanesi otopsiye alınmış. İhbar olarak Jandarma konumu vereceğiz. Gerekirse Sahil Güvenlik’e de haber verip karaya topyekün araştırmasını isteyeceğiz ki bu hayvanlara yazık günah ölüm sebepleri ne kıymetli bir varlık, düzgüsel balık değil bunlar.

*Doğrusu sizi anlayan oldukça kuvvetli varlıklar. Durum bundan ibaret yorum sizin 2 metre 15 santim gördüğümüz en uzunlarından biri öbürü tahminimce 1,5 metre idi.

*Ötekiler de 1,5 metre bunların daha büyüklerinin de bu aşamada öldüğünü tahmin ediyoruz.

*Nokta oldukça büyük, deniz hattından Sahil Güvenlik yada Jandarma’nın gezmesi gerekiyor.

*Esasen biz geziyoruz bulduğumuzda suç duyurusunu yapıyoruz fakat maalesef çevreye baktığımızda Karadeniz hattından gelen çöpler denizi de mahvetmiş.

Sahile vurmuş halde ve boyları 1 ila 2 metre 15 santim aralığındaki 24 yunus balığının kati ölüm sebebi ise meydana getirilen araştırmaların peşinden netlik kazanacak. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir