İstanbul’da kar alarmı! Valilik ve İBB Başkanı İmamoğlu’ndan art arda hava durumu uyarısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte etkili olan kar yağışıyla ilgili bilgilendirmede bulunmuş oldu. “İstanbul’da şu anda her şey oldukça iyi gidiyor” diyen İmamoğlu, “Yarın gün boyu, belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı söz mevzusu İstanbul’da” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün 19 Mart Cumartesi günü şehir için turuncu alarm verdiğini duyurdu.

İstanbul’da kar alarmı! Valilik ve İBB Başkanı İmamoğlu’ndan art arda hava durumu uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, akşam saatlerinde tesirini artırmaya süregelen kar yağışıyla ilgili vatandaşları bilgilendirdi.

Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) kamuoyuna bilgilendirmelerde bulunan İmamoğlu, “Bu yıl mart ayı, hakikaten son yılların kim bilir en yağışlı, en fazla kar alan yılını yaşıyor. Dün itibariyle, valiliğimizde yaptığımız toplantı sonrası cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayan bir kar yağışının İstanbul’umuzda etkili olacağını ifade etmiştik. Sonrasında Sayın Valimizin bugüne dönük okulları dinlence etmesiyle birlikte, bugün daha sorunsuz bigün geçirdik diyebilirim” dedi.

“YARIN GÜN BOYU BELLİ ARALIKLARLA KAR VAR”

“Yarın gün boyu, belli molalarla akşama kadar etkili bir kar yağışı söz mevzusu İstanbul’da” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

* O açıdan yarının önlemli geçirilmesini, yurttaşlarımız tarafınca bilhassa yetkililerin, yetkili kurumların, bizlerin açıklamalarını takip etmelerini diliyoruz. Ve araçla mümkün olmasıyla birlikte çıkmamaları, mümkün olmasıyla birlikte ne olursa olsun toplu taşımanın kullanılması mühim bir husus.

* Oldukça zorunlu kalındığında da çıkılan araçların elbet ki kış koşullarına uygun olmasına dikkat etsinler. Kar yağışının akşamın ilerleyen saatlerine doğru daha etkili olması umut ediliyor. İnşallah sağlıkla, huzurla yurttaşlarımızın evine vardığı, tüm görevli arkadaşlarımızın da görevlerini yerine getirmiş olduğu bigün temenni ediyorum.

* Metro seferleri gece ikiye kadar devam edecek. Gün boyu İETT, 39 bin 257 sefer düzenledi. İhtiyaç halinde de belli hatlara, ek seferleri olacak. Doğal gene bilhassa metro seferlerimizin de gece 02.00’ye kadar süreceğini yine etmiş olayım.

“SİZLERİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİM”

İstanbul genelinde karla savaşım çalışmalarının her alanda devam edeceğini vurgulayan İmamoğlu, İBB depolarında kafi oranda tuzun bulunduğunun altını çizdi.

İBB’nin, ortalama 9 bin 500 çalışan ve 2000’in üstünde vasıta ekipmanıyla sahada var olmaya devam edeceğini belirten İmamoğlu, evsizlere yönelik hizmetlerin de aralıksız devam ettirildiğini kaydetti.

Metrobüs güzergahının devamlı açık olması için lüzumlu tüm tedbirlerin alındığını aktaran İmamoğlu, sokak hayvanlarıyla ilgili tedbirlerin de Veterinerlik Müdürlüğü vasıtasıyla sürdüğünü açıkladı.

İBB’nin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordineli şekilde çalışmaya devam ettiğini belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* İstanbul’da şu anda her şey oldukça iyi gidiyor. İlgili tüm kurumların açıklamalarını yurttaşlarımızın takip etmelerini ve ona gore hareket etmelerini de temenni ediyorum.

* İnşallah sıkıntısız yedi gün sonunu geçirip, tahmin ediyorum ki kar yağışını hep beraber bu yıl adına uğurlamış olacağız diye düşünüyorum.

* Yarın gene AKOM’dan bir arada olacağız, beraber olacağız. Ben, sizleri buradaki dostlarımla bilgilendirmeye devam edeceğim.

VALİLİK DE UYARMIŞTI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da toplumsal medya hesabından şehir için turuncu alarm verildiğini açıklamıştı. Vali Yerlikaya, paylaşımında şunları belirtmişti:

* Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüz 19 Mart Cumartesi günü (Yarın) İstanbul için TURUNCU ALARM verdi.

* 03.00-06.00 arası kar 06.00-24.00 arası güçlü kar sağanakları ve güçlü kar yağışı umut ediliyor.

* Lütfen, mecburi olmadıkça trafiğe çıkmayalım.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere gore Marmara’nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu (Gaziantep ve Kilis hariç), Tekirdağ, Kütahya ve Afyonkarahisar çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı, Çanakkale’nin iç kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Bu akşam saatlerinde Mersin çevrelerinde yağmur, yağış alan öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklen yağışların; Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun doğusu, İstanbul, Artvin, Batman, Mardin ve Siirt çevreleri, Balıkesir’in kuzeyi ile Kırklareli’nin kıyı kesimlerinde güçlü ve yer yer yoğun kar şeklinde olması umut ediliyor.

Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne haiz eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Şimal, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don vakası umut ediliyor.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI’NDAN UÇUŞ UYARISI

Sabiha Gökçen Havalimanı Meydan İşletmesi Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ), Meteorolojik Acil Durum Komitesi (MADKOM) toplantısının peşinden izahat yapmış oldu.

Meydana getirilen açıklamada, “Sabiha Gökçen Havalimanında beklenen negatif meteorolojik koşullar sebebiyle, Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarında, 19.03.2022 tarihinde tüm gün için yüzde 25 oranında, 20.03.2022 tarihinde saat 05.00 ile 14.59 içinde yüzde 10 oranında uçuş iptali yapılmasına karar verilmiş olup, tüm yolcuların uçuşları ile ilgili son durumu, ilgili havayolunun web siteleri ve davet merkezlerinden takip etmesi tavsiye edilmektedir” denildi.

MOTOKURYELERE TRAFİĞE ÇIKIŞ YASAĞI

Vali Yerlikaya; motosiklet, elektrikli scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkışlarına izin verilmediğini de duyurmuştu.

İstanbul Valisi, “Kıymetli İstanbullular; beklenen güçlü kar yağışı sebebiyle,trafik seyir ve can güvenliği için bir sonraki duyuruya kadar, 17.30’dan itibaren motosiklet, elektrikli scooter ve motokuryelerin trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecektir” demişti.

Baraj doluluk oranı ne kadar? İstanbul'da üç baraj yüzde 100 doldu İlginizi Çekebilir Baraj doluluk oranı ne kadar? İstanbul’da üç baraj yüzde 100 doldu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir