İstanbul ucuz fiyat ve son dakikayla yeniden sahneye döndü

Pandemide olay sayılarının binin altına düşmesi ve hızlanan gezi trafiğinin arkasından Türkiye, rakiplerine nazaran yüzde 30’a varan fiyat avantajları ile turizmde öne çıkarken, sektör iki senelik bir ‘nefes’ ile kayıplarını telafi edebilecek.

AY BAZINDA 2019

Bu yıl İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a büyük bir gezgin akışı beklediklerini kaydeden Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, “Avrupa mevzusunda çok da fazla net göstergeler elimizde maalesef yok. Fazlaca son dakika rezervasyonla yaşayan bir kent durumundayız İstanbul’da. Yaz döneminde dolulukta yüzde 80-90’ları bulabiliriz” tespitlerini yapmış oldu.

Geçen yıllarda Ortadoğu ağırlıklı devam eden gezgin profilinde bu yıl bilhassa İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de mühim hisse aldığını dile getiren Eresin, 15 Eylül’e kadar doluluklarda yüzde 80-90’ları bulabileceklerini aktardı. “Şu andaki gidişata nazaran biz 2019’un doluluk oranlarını ay bazında yavaş yavaş geçiyor benzer biçimde görünüyoruz” bilgisini veren Eresin, haziran itibarıyla Avrupa’da hareketliliğin artmasını beklediklerini aktardı.

Turizmcinin iş yapamadığı pandemi döneminde mühim bir borç yükünü taşıdığını özetleyen Eresin, şöyleki devam etti: “Geçen 2.5 senenin açıklarını kapatmak fazlaca kolay değil. Turizmcinin asla eğer olmazsa iki yıl nefes alması lazım. İki yıl iş yapabilmemiz lazım.”

İstanbul hâlâ fazlaca ucuz

Internasyonal araştırma şirketi STR’nin çalışmasına nazaran İstanbul’da doluluklar 2019’a nazaran yüzde 1.6’lık düşüşle senenin ilk çeyreğinde yüzde 65.9 oldu. Averaj günlük ücret 94.5 Euro ile 2019’a nazaran yüzde 25 artarken 62.4 Euro olan oda başına günlük gelir ise 2019’u yüzde 23 geçti. Türkiye Gezim Yatırımcıları Derneği’nin forumunda paylaşılan araştırmada “Pandemi esnasında bölgesel destinasyonlar daha kuvvetli oldu, fakat İstanbul artık dönüşü sağlıyor. Mühim kazanımlara karşın, İstanbul hâlâ fazlaca ucuz” tespiti yapılmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir