İsrail’den İran’a suçlama: Gizli dokümanları çaldılar

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bugün yapmış olduğu videolu açıklamayla, İran’ın Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Internasyonal Atom Enerjisi Ajansından (IAEA) belge çaldığını ve bu belgeleri nükleer soruşturmalardan kaçınmak için kullandığını ileri sürdü. Bennett, bu iddiasını birkaç yıl ilkin Iran İstihbaratından elde edilmiş belgelere dayandırdı.

İsrail’den İran’a suçlama: Gizli dokümanları çaldılar

ABD merkezli medya kuruluşu Wall Street Journal, Çarşamba günü yayınladığı haberinde, İran’ın 20 yıl ilkin gizli saklı IAEA belgelerine ulaştığı ve bu belgelerdeki detayları kullanarak İran’ın geçmişteki nükleer tabanca çalışmalarını örtbas etmek için kullandığını belirtmişti. İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bugün yapmış olduğu videolu açıklamayla mevzuya değinerek bir takım belge gösterdi. Bennett, bu belgelerin Farsça yazılmış bulunduğunu ve İran İstihbarat Bakanlığı tarafınca gizli saklı olarak damgalandığını ileri sürdü.

NOTU, İRAN ESKİ SAVUNMA BAKANI FAKHRİZADEHİN YAZDIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Söz mevzusu belgelerin İsrail tarafınca birkaç yıl ilkin ele geçirildiğini ve bazı belgeler üstünde üst düzey İranlı yetkililerinin el yazısı notlar bulunduğunu belirten Bennett, bu notların daha önceki Müdafa Bakanı Fakhrizadehe ilişkin bulunduğunu öne sürdü. Bennett belge üstündeki notta Er ya da geç, onlar (IAEA) bizlere sormuş olacaktır ve onlara (göstermek için) kapsamlı bir göstermelik hikâyeye ihtiyacımız olacak yazdığını ileri sürdü.

100 altın için İran'dan İstanbul'a gelip vurdular İlginizi Çekebilir 100 altın için İran’dan İstanbul’a gelip vurdular İsrail ilk kez bir Arap ülkesiyle serbest ticaret anlaşması imzaladı İlginizi Çekebilir İsrail ilk kez bir Arap ülkesiyle özgür tecim anlaşması imzaladı İsrail'den 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı geldi: Geçen haftaya dikkat çektiler İlginizi Çekebilir İsrail’den ‘Türkiye’ye gitmeyin’ uyarısı geldi: Geçen haftaya dikkat çektiler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir