İsrail’den Arap ortaklarıyla İran’a karşı zirve

İsrail ve bazı Arap ülkeleri, ender gerçekleşen bir zirve kapsamında İsrailde bir araya geldi. İki gün devam eden zirveye Washingtonun İran ile yürüttüğü müzakereler mevzusunda ABD müttefiklerine güvence vermek isteyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de katıldı.

Zirvede Filistinlilerle sulh görüşmelerinin durmuş olmasına karşın 2020de İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Fasın dışişleri bakanları yer aldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid dün süregelen görüşmelerin peşinden yapmış olduğu açıklamada İsrailin Arap ülkeleriyle tekrardan kurduğu ilişkilere dikkat çekerek, Burada yaptığımız şey tarih yazmak, ilerleme, teknoloji, dini hoşgörü, güvenlik ve danışma işbirliğine dayalı yeni bir bölgesel yapı oluşturmak dedi. Toplantıların tertipli olarak devam edeceğini kaydeden Lapid, Bu yeni yapı başta İran ve İrandan almış olduğu güçle hareket edenler başta olmak suretiyle ortak düşmanlarımızı korkutuyor ve caydırıyor diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir