İspanya’nın Ukrayna’ya silah gönderme kararı, hükümette kriz yarattı

İspanya’nın Rusya’ya karşı Ukrayna’ya tabanca gönderme sonucu koalisyon hükümetinde krize niçin oldu.

Toplumcu Partili Başbakan Pedro Sánchez, Ukrayna’ya tabanca sevkiyatı sebebiyle koalisyon ortağı olan sol partilerden büyük tepki görmüş oldu. Podemos partisinden Toplumsal Haklar Bakanı Ione Belarra, Toplumcu Parti’nin İspanya’yı Ukrayna’daki savaşın bir parçası haline getirdiğini söylemiş oldu. Balerra, “Savaşın tarafları size ‘Hadi dilah gönderelim’ diyor, siz de kabul ediyorsunuz” dedi.

Podemos üyesi Eşitlik Bakanı Irene Montero da, Rus işgalini bitirmenin tek yolunun dış ilişkiler bulunduğunu beyan etti.

Podemos, geçen ay Avrupa Parlamentosu’nda Rusya’nın kınanması yönündeki öneriye “hayır” oyu vermişti. Parti, İngiliz İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn ve Fransa solundan Jean-Luc Mélenchon’un öncülüğündeki Avrupa’da sulh hareketine destek çıkmıştı.

Podemos’un hükümet ortağı olan Unidas Podemos ittifakından ayrılmasının İspanya’da ciddi bir hükümet krizine yol açabileceği ve ülkeyi erken seçime götürebileceği belirtiliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir