İskoçya ücretsiz hijyenik kadın ürünleri sağlayan ilk ülke oldu

İskoçya, yeni onaylanan yasaya nazaran, hijyenik hanım ürünlerini parasız elde eden ilk ülke oldu.

İskoç Parlamentosu tarafınca dün onaylanan Hanım Hijyen Ürünleri Yasasına nazaran, gereksinim duyan her insana parasız hijyenik ürünler sağlanması, yetkililer için yasal bir zorunluluk haline getirildi.

Parasız hijyenik ürünler sağlamak için 2018de ülke çapında kampanya başlatarak yasanın temellerini atan İskoç İşçi Partisinin sıhhat sözcüsü Monica Lennon, bu yasanın regl olan her insanın yaşamı için büyük farklılık olacağını belirtti. Lennon, birkaç yıl ilkin parlamentoda açık açık tartışılamayan menstrual döngü mevzusunun ana bir akım bulunduğunu, İskoç Parlamentosu üyelerinin bunun bir parçası olmaktan sevinç duyduğunu; kullanılan ürünlerin ve sürdürülebilirliğin yanı sıra bu yasanın, menapoz ve endometriozisi de kapsadığını söylemiş oldu.

Ülke çapındaki kampanya, kuzeydeki birkaç mahalli konseyin hanım vatandaşlara parasız hijyenik ürünler sağlamasından sonrasında başlatıldı. Bununla beraber, Lennonun hareketi halk desteği aldı ve İskoç Parlamentosu, 2020de üyelerinin oy birliğiyle bunu yasalaştırmayı onayladı.

Hanım hijyen ürünlerindeki yetersizliğin önüne geçilmesine mühim bir tesiri olacak yasanın, 2020-2021de Kovid-19 salgını süresince bu ürünlerin eksikliği yaşayan birçok hanıma destek olması umut ediliyor. (AA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.