IŞİD, el-Kureyşi’nin ölümünü doğruladı

ABD Başkanı Joe Biden 3 Şubat’ta, ABD tarafınca Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen operasyon ile Terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldüğünü duyurmuştu.

IŞİD’e yakın toplumsal medya hesapları tarafınca internette gösterilen ses kaydı ile gerçek adı Amir Muhammed el-Mevla olan el-Kureyşi’nin ölümü doğrulanarak, el-Kureyşi’nin iyi mi, nerede ve ne vakit öldüğünden bahsedilmedi.

IŞİDİN YENİ LİDERİ BELLİ OLDU

Ses kaydında, IŞİD’in yeni liderinin Ebu el-Hassan el-Haşimi el-Kureyşi olduğu ifade edildi. Söz mevzusu sesli ileti ise, selefi Ebu Hamza el-Kureyşinin de kısa sürede öldüğünü açıklayan yeni bir IŞİD sözcüsü Ebu Ömer el-Göçmen tarafınca iletildi.

Öte taraftan ABD Merkez Komutanlığı kontrolündeki Hususi Harekat Kuvvetleri, 3 Şubat’ta gece saatlerinde Suriyenin kuzeybatısındaki İdlibe bağlı Atme nahiyesinde el-Kureyşi’nin ailesi ile bulunmuş olduğu eve operasyonu gerçekleştirmiş, ABD Müdafa Bakanlığı operasyonda 4 sivil ile 5 teröristin öldüğünü doğrulamıştı.

Suriye Sivil Müdafa örgütü ise, operasyonda 6’sı çocuk, 4’ü hanım toplam 13 kişinin öldüğü bildirmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir