İran: Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, İsviçrenin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu. Bakan Abdullahiyan, ABD ve NATO’nun Ukrayna harbinde tahrik politikaları izlediklerini belirterek Ukrayna savaşından ABD ve NATO’yu görevli tuttu.

Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşı doğru görmediklerini belirten Abdullahiyan, “Ukrayna’da savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, “Tıpkı Afganistan, Yemen, Irak ve Filistin’de olduğu şeklinde Ukrayna’da da muharebeye karşıyız. Tahran yönetimi olarak en üst düzeyden bu savaşı kınadık. Sadece ABD ve NATO savaşı kışkırtarak ve Rusya’yı tahrik ederek bölgedeki askeri varlığını artırmaya çalışıyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü, Rusya ile Ukrayna içinde savaşı durdurmak için bir görüşme teklif ettiğini aktaran Abdullahiyan, Kremlinin eylemlerine NATOnun provokasyonlarının yol açtığını söylemiş oldu.

NÜKLEER ANLAŞMAYA DÖNÜŞ

Zirvede ABD ile devam eden nükleer müzakerelere ilişkin data veren Abdullahiyan, “ABD Başkanı Biden, İran’a karşı Donald Trump’tan miras kalan maksimum baskı politikasını devam ettiriyor. Washington yönetimi buna son vererek görüşme masasında olmalı dedi.

Abdullahiyan, “Her iki ülkede nükleer anlaşmaya karşı olan gruplar var. Nükleer müzakerelerde ABD temsilcileri iyi mi baskı altındalarsa ben de Meclisin baskısı altındayım. Bu gruplar içinde anlaşmaya karşı kuvvetli kesimler var ve bu tarz şeyleri aşmalıyız” şeklinde konuştu.

İran ile ABD arasındaki nükleer müzakerede çözülmeyi bekleyen tek mevzunun Devrim Muhafızları olmadığını belirten Abdullahiyan, “Hemen hemen ABD’den yaptırımların kaldırılması ve anlaşmadan ayrılmayacağına ilişkin kati güvence almış değiliz. Devrim Muhafızları mevzusu İsrail tarafınca abartılıyor” ifadelerini kullandı. Abdullahiyan, Amerikalılar kendilerinden ne istendiğini oldukça iyi biliyorlar. En mühim şey, ekonomik yaptırımların etkili bir halde kaldırılmasıdır dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir