İnşaat kazısında el bombaları bulundu

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bir inşaat alanında meydana getirilen temel kazısında oldukça sayıda el bombası bulunmuş oldu. Patlayıcı hususi durumunu yitiren el bombalarının 1’inci Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanıldığı değerlendiriliyor. 

İnşaat kazısında el bombaları bulundu

İlçenin İhsaniye Mahallesi’nde 1567 Sokak ile 1581 Sokağın kesiştiği arsada, inşaat temeli için meydana gelen kazı esnasında, toprağa gömülmüş halde oldukça sayıda el bombası bulunmuş oldu.

Kepçe operatörünün cephanesi fark etmesiyle polise haber verildi. Vaka yerine oldukça sayıda polis ekibi ile bomba imha uzmanı sevk edildi. İnşaat kazısı durdurulurken, çevrede güvenlik önlemi alındı.

PATLAYICI ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ

Meydana getirilen ilk incelemede, el bombalarının patlayıcı hususi durumunu yitirmiş olduğu tespit edildi. Muhafaza altına alınan bombaların incelenmesi için Balıkesir’den uzman ekip çağrıldı. Uzman takımlar, alanda başka bomba olup olmadığına dair kazı çalışmalarını sürdürüyor.

İnşaat müteahhidi Davut Çakmak, “İnşaat alanımızda temel kazısı yapılırken eski tarihe ilişik el bombaları çıktı. Polise haber verildi. İnceleniyor. Osmanlı dönemine ilişik, 1inci Dünya Savaşı’na ilişik olduğu sanılıyor. Takımlar araştırıyor” dedi.

1’İNCİ DÜNYA SAVAŞI İLE KURTULUŞ SAVAŞINDA KULLANILMIŞ

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karayaman da bombaların 1’inci Dünya Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan el bombaları bulunduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu:

*Bir temel kazısı esnasında bazı mühimmatların çıktığını görüyoruz. İki çeşit patlayıcı var. Bunlar 1inci Dünya Cenginde ve Kurtuluş Cenginde kullanılan el bombaları. Hem yuvarlak şekilde, hem saplı şekilde.

*Çekilmiş olduğu süre patlayan bombalar. Fakat bu bölgede bir askeri tesis yok. Ulusal Savaşım esnasında bu bölge Yunanlılar ile Türk Ordusu’nun savaştığı, bir siper savaşının olduğu bir yer değil. Burası tamamen boş bir alan. Bu mühimmatların tamamını çıkardıktan sonrasında bakmak gerekiyor.

*Bu bölgede bir ihtimal geçici bir süre cephanelik olabilir. Bir yapımevi olabilir. Fakat kesinlikle bu cephaneler 1inci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşına ilişik. Üstünde araştırma yapamıyoruz şu an, dokunmamıza müsaade etmiyorlar. İnceleme yapıldığı süre seri numarasından hangi ülkeye ilişik olduğu belli olur. (DHA)

Pençe Kilit'te 137 uzaktan kumandalı bomba imha edildi İlginizi Çekebilir Pençe Kilit’te 137 uzaktan kumandalı bomba imha edildi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.