İngiltere’den Polonya’ya savunma desteği

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 22. gününde devam ederken, İngiltere yeni bir karar deklare etti. İngiltere Müdafa Bakanı Ben Wallace, Polonyanın başkenti Varşovadaki ziyaretinde yapmış olduğu konuşmada, Ukraynalı sığınmacıların büyük bir çoğunluğunu kabul etmiş olduğu için Polonyanın korunması icap ettiğini söylemiş oldu.

Bakan Wallace, İngilterenin Polonya hava sahasını Rusyanın herhangi bir saldırısından korumak için Polonyaya Sky Sabre hava müdafa roket sistemi ve 100 askeri personel gönderileceğini aktardı.

İNGİLTERE, POLONYANIN YANINDA DURUYOR

Bakan Wallace yapmış olduğu açıklamada, Polonya fazlaca eski bir müttefiğimizdir. Polonya, bu savaşın ağır sonucunun büyük bir yükünü taşırken Rusyadan gelen tehditlere karşı dik ve yürekli duruyor. Bu yüzden İngiltere de Polonyanın yanında duruyor” dedi.

Wallace, İngilterenin Polonyaya sağlayacağı müdafa yardımını, Rus füzelerinin Polonya sınırından bir tek birkaç mil ötedeki Ukraynanın Yavoriv kentindeki bir askeri üssü vurmasından derhal sonrasında deklare etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnsonın Ofisinden meydana getirilen açıklamada ise “Polonya hükümetinin talebi üstüne Polonya Silahlı Kuvvetlerini destekliyoruz. Avrupa sınırlarının iyi korunmasını sağlamak istiyoruz. Bu daima olduğu benzer biçimde Polonyaya iki taraflı olarak sağladığımız müdafa kabiliyetidir ve İngilterenin kontrolünde kalacaktır ifadelerine yer verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir