İngiltere’de yemeklik yağ satışına sınırlama getirildi

Ülkedeki tedarik zincirinin Ukrayna savaşından negatif etkilenmesi sebebiyle İngilteredeki bazı süpermarketler her müşterinin alabileceği yemeklik yağ için sınırlamalar belirledi.

BBC Türkçenin haberine bakılırsa, Market zinciri Tesco satın alan başına üç tane, Waitrose ve Morrisons ise iki tane yağ ürünüyle satışlara sınırlama getirdi.

İngilterenin ayçiçek yağı tedariği büyük oranda Ukraynadan sağlanıyor. İthalat zincirinde yaşanmış olan aksamalar stoklarda azalmaya ve alternatif ürünlere talebin artmasına niçin oldu. İngilterede perakende ticareti temsil eden teşkilat British Retail Consortium, sınırlamaların geçici bulunduğunu belirterek, amacın her insanın ürünlere ulaşabilmesi bulunduğunu kaydetti.

Market uzmanı Ged Futter, müşterilerin yemeklik yağ mevzusunda birçok alternatife haiz bulunduğunu altını çizdi. Futter, sınırlamalar kanalıyla şimdilik ertelenmiş olsa da, gelecek aylarda raflarda ayçiçek yağı bulmanın zorlaşabileceği uyarısında da bulunmuş oldu.

Assosia adlı piyasa araştırma kuruluşunun verilerine bakılırsa, Ocak ayından bu yana bir litrelik ayçiçek yağının fiyatı averaj yüzde 10 artarak 1,26 pounda terfi etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir