İngiltere’de parti skandalı raporu: Hükümet kendi kurallarını çiğnedi

İngilterede hükümetin Covid döneminde salgının yayılmasını önlemek amacıyla kendi koyduğu kuralları ihlal etmiş olduğu suçlamaları üstüne başlatılan soruşturmanın detaylı raporu bugün gösterildi.

BBC Türkçe’nin haberine gore soruşturmayı yürüten üst düzey siyasetçi Sue Gray, incelemiş olduğu 10u aşkın parti ve görüşmede, hükümetin kendi koymuş olduğu kuralları ve yasakları ihlal etmiş olduğu ve sorumluluğun bilhassa en üst düzeydeki siyasetçi ve bürokratlara ilişkin olduğu sonucuna vardı.

Parlamentoya raporla ilgili bir izahat icra eden Başbakan Boris Johnson Tüm sorumluluğu üstleniyorum dedi. Sue Graye ve Londra Güvenlik Müdürlüğüne soruşturmalarından dolayı teşekkür eden Johnson, Avam Kamarasından bir kez daha özür diledi.

2021 yılından itibaren medyaya sızdırılan fazlaca sayıda fotoğraf, iki yıl ara ara devam eden Covid yasakları döneminde, hükümet mensuplarının, ofislerinde çeşitli defalar partiler verdiğini ortaya koymuştu. Londra Güvenlik Müdürlüğü tarafınca Başbakanlık ve hükümete ilişkin ofislerde Covid yasaklarının çiğnendiği iddiaları üstüne oluşturulan soruşturmada ise Başbakan Boris Johnson, eşi Carrie ve Maliye Bakanı Rishi Sunak da dahil 126 siyasetçi ve memura para cezaları verilmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir