İngiltere, yasa dışı göçmenleri Ruanda’ya göndermeye başlıyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenlik problemininin önüne geçebilmek için tasarlanan göçmenlik uygulamasının bir parçası olarak, ülkeye yasa dışı yollarla giriş meydana getiren göçmen ve mültecileri Ruandaya gönderme planını 14 Haziranda gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

Yetkililer, Doğu Afrika ülkesi Rugandaya gönderilecek ilk mültecilere resmi sınır dışı etme bildirimleri vermeye başlandığını belirtti. İçişleri Bakanlığı, Ruandaya gönderilen sığınmacıların oradaki konaklama ve sıhhat hizmetlerine destek olacak desteğin verileceğini belirtirken, Ruandaya yapılacak ilk sınır dışı etme uçuşunda kaç sığınmacının yer alacağı ise hemen hemen belirtilmedi.

İLK UÇUŞ 14 HAZİRANDA GERÇEKLEŞECEK

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel yapmış olduğu açıklamada ise, Ruandaya ilk uçuşun gelecek ay, 14 Haziranda gerçekleşmesi planlanıyor ifadelerini kullandı.

Ruanda ve İngiltere içinde meydana getirilen göçmenlik ortaklığını düzensiz sığınma sistemini denetim etme stratejisi olarak nitelendiren Patel, Ruanda ile ortaklığımız, düzensiz sığınma sistemini denetim etme ve insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejimizin mühim bir parçasıdır. Bugünkü duyuru, bu ortaklığı gerçekleştirmeye yönelik bir başka eleştiri adımdır. Süreci engellemek ve göndermeleri geciktirmek için girişimlerde bulunulacağını bildiğimiz halde, yılmayacağız. İngiliz halkının beklediği şeyi sunmaya tamamen bağlı kalacağım dedi.

5 YILLIK DENEME PROGRAMI

İngiltere hükümeti geçtiğimiz nisan ayında İngiltereye yasa dışı yollarla gelen ve sığınma talebinde bulunan mültecilerin bir kısmını 5 senelik tecrübe etme programı çerçevesinde Ruandaya göndermeyi planladığını duyurmuştu. Hükümet, sığınma talebi başvurularını işleme almak suretiyle mültecilerin Ruandaya gönderilmesinin insan kaçakçılığını ve Manş Denizi üstünden yasa dışı göçmen akışını durdurmasını önleyeceğini ifade etmişti.

Resmi kayıtlara bakılırsa geçtiğimiz yıl 28 binden fazla sığınmacı minik teknelerle Avrupadan İngiltereye geçiş yapmış oldu.

Öte taraftan geçtiğimiz nisan ayında İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafınca açıklanan plan, iktidardaki bazı Tutucu Parti milletvekilleri de dahil olmak suretiyle, birçok hayır kurumu tarafınca eleştirilmiş, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ise, hareketin internasyonal Sığınmacı Sözleşmesini ihlal edeceği uyarısında bulunmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir