İngiltere ve Fransa’da halk sokağa indi

İngiltere’nin başkenti Londra’da ırkçılık karşıtı protesto düzenlendi. İngiltere’de Devlet televizyonu olan BBC binasının önünde buluşan binlerce protestocu, İngiltere parlamento binasına kadar yürüdü.

Ortalama 2 buçuk saat devam eden yürüyüş esnasında İngiltere Polis Teşkilatından birçok görevli, güvenliği sağlamak için göstericilere yürüyüş çemberi oluşturdu.

JOHNSONA DA TEPKİ GÖSTERDİLER

Irkçılık karşıtı pankartlarla yürüyüşe süregelen grup, Ukrayna’da yaşanmış olan vakaları da protesto ederek, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı çarpıcı sözler attı. Protestocular, Londra’da bulunan Başbakanlık Ofisi’nin önünden geçerken de Başbakan Boris Johnson ve heyetine tepkilerini çarpıcı söz atarak gösterdi.

PARİS DE HAREKETLİYDİ

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Chatelet Meydanı’nda sendikalar, öğrenciler, siyasal parti temsilcileri ve sivil cemiyet müesseselerinin katılımıyla ırkçılık karşıtı şov düzenlendi.

Eylemde yabancı oldukları için toplumsal yardımlardan faydalanamadıklarını iddia eden göstericiler, ülkede ırkçılığın her geçen gün arttığını ileri sürdü.

Gösteride Dayanışma içinde daha adil cemiyet çarpıcı sözleri atan eylemciler, ırkçı ve İslam karşıtı söylemleriyle malum cumhurbaşkanı talibi Eric Zemmour ile Marine Le Pen’in Fransa’yı yönetmesine izin vermeyeceklerini beyan etti.

OTURMA VE ÇALIŞMA İZNİ İSTEDİLER

Eylemciler ek olarak protestoda, ırkçılığa karşı sonuna kadar savaşım edilmesi icap ettiğini belirterek, ülkede oturma ve emek harcama izni olmayanlara acilen oturma ve emek harcama izni verilmesi isteğinde bulunmuş oldu. Polisin sıkı güvenlik önlemleri almış olduğu protesto olaysız şekilde sonlandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir