İngiltere: Putin’in ordusu stratejik hata yaptı

Son aylarda Ukrayna-Rusya hattında gerilim, Perşembe sabahı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin Ukraynaya askeri operasyon düzenleme sonucu almasıyla harbe dönüştü Savaştan ilkin internasyonal kamuoyu tarafınca Ukrayna ordusundan fazlaca daha güçlü olduğuna vurgu meydana getirilen Rus ordusu değişik şehirlerde çatışmayı sürdürürken Kievin halen korunması internasyonal kamuoyunda gündem oldu.

İki ülkeyi harbe götürmüş olan süreçte büyük eleştiri oklarının hedefinde olan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiye internasyonal kamuoyunda ve ülkesinde destek artarken, İngiltere Müdafa Bakanlığında üst düzey görevde bulunan James Heappey bir çözümleme kaleme aldı.

Heappey, Üç günlük yoğun çatışmalar devam ederken Rusya, planlanan vakit çizelgesinin arkasında kaldı ve Kremlinin askerleri bazı stratejik hatalar yapmış oldu yorumunu yapmış oldu. Heappey, kuvvetli silahları olan ve iyi eğitimli Ukrayna askerlerini Rusyanın arkasında bıraktığını belirtirken, Putinin orduları bazı eleştiri öneme haiz şehri Ukraynalıların direnişi sebebiyle pas geçmek mecburiyetinde bırakıldı dedi.

SİLAHLI GÜÇLERİ ARKALARINA ALDILAR

İngiliz yetkilinin ifadelerinin yer almış olduğu haberde bazı Rus birliklerin Ukraynada kaybolduğu ve Putinin yıldırım saldırılarının etkisiz olduğu hatırlatılırken Heappey, Kieve ilerleme beklenenden fazlaca daha yavaş gitti ve bazı eleştiri şehirleri ele geçiremeyerek onları pas geçtiler. Bu da kuvvetli silahlı ve iyi eğitim almış Ukraynalıları Rus ordusunun arkasında bıraktı. Böylelikle Putinin askerleri kırılgan bir lojistik hata yapmış oldu dedi.

Ukraynada sivillerin de askere destek bulunduğunu ve Rus ordusunun püskürtülmesi sonrasında silahlanmasına dikkat çeken İngiliz yetkili, Putin, ilk savaşı kazansa bile karşısına sağlam bir direniş çıkacak yorumunu yapmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.