İngiltere Kraliçesi için tüm Birleşik Krallık toprakları fenerlerle aydınlatıldı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabethin tahttaki 70inci yıldönümü için düzenlenen Platin Jübile kutlamaları dolayısıyla tüm Birleşik Krallık toprakları fenerle aydınlatıldı. Kanal Adaları ve Man Adası da dahil olmak Birleşik Krallık denizaşırı toprakları ve İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkeleri genelinde ortalama 3 bin 500den fazla fener aydınlatması yapılmış oldu.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth etkinliğe Windsor Kalesinden katıldı. Kraliçenin Windsor Kalesinde katılmış olduğu aydınlatma etkinliğinde jübile fenerini yakması için İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerini gösteren dünya şeklindeki bir simgesel küre kullanıldı. Kraliçenin torunu Cambridge Dükü Prens William ise Buckingham Sarayında Platin Jübile fenerini yaktı. Arkasından kutlamalara hususi olarak ses sanatçısı Gregory Porter tarafınca A Life Lived with Grace adlı şarkı seslendirildi.

Dün sabah ilk olarak Buckingham Sarayında düzenlenen askeri geçit töreni ile süregelen Platin Jübile kutlamalarında Kraliçe balkonda görülmüştü. Akşam ise Windsor kalesinde aydınlatma törenine katılan Kraliçe, bastonla yürürken görüldü. Öte taraftan Buckingham Sarayı 96 yaşındaki kraliçenin, kutlamaların devamı olarak St. Paul Katedralinde gerçekleşmesi planlanan Şükran Günü ayini etkinliğine katılmayacağını bildirdi.

Platin Jübile resmi sitesinde yer edinen açıklamada, bir zamanlar yazışma aracı olarak kullanılan fener aydınlatması, İngiltere için hususi kutlamaların bir sembolü haline geldiği ve çoğu zaman açık hava kutlamalarında kullanıldığı açıklandı. Açıklamada daha ilkin 1897de Kraliçe Victorianın Elmas Jübilesini kutlamak için de fenerler yakıldığı aktarıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.