İngiltere, kaçak göçmenleri Ruanda’ya gönderecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bugün açıklaması beklenen “kaçak göçmenleri Ruanda’ya gönderme” planı ülkede büyük münakaşa yarattı. Bazı kesimler, planı “İngiltere kendi Guantanamo Körfezi”ni yaratıyor” sözleriyle eleştiriyor.

İngiltere, kaçak göçmenleri Ruanda’ya gönderecek

İngiltere’nin ülkedeki bazı kaçak göçmenleri kilometrelerce uzaklıktaki Ruanda’ya göndereceği bildirildi. BBC, İngiltere hükümetinin göçmenleri sığınma başvuruları değerlendirilirken Ruanda’ya göndermeyi planladığını ve bunun için Afrika ülkesiyle bir antak kalma yaptığını aktardı.

Habere gore Başbakan Boris Johnson bugün “kaçak göç sorunuyla savaşım” için yeni bir planı duyuracak. Sonrasında İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenlerin işlemleri tamamlanana Ruanda’da tutulmasını içeren anlaşmanın ayrıntılarını aktaracağı bildirildi.

Başbakan Johnson, dün yapmış olduğu açıklamada Manş Denizi üstünden İngiltere’ye kaçak göçmen akışının kaygı verici boyutlara ulaştığını söylemişti.

“İNGİLTERE’NİN GUANTANAMO’SU”

Sığınmacı örgütleriyse ülkelerini harp ve yoksulluk sonucu terk eden ve travma geçiren insanları Ruanda’ya gönderme planına tepki gösteriyor.

Plan, muhalefetin yanı sıra iktidardaki Tutucu Partili bazı milletvekillerinin de tepkisini çekiyor. Bazı vekiller, bir süredir gündemde olan planı “İngiltere kendi Guantanamo Körfezi”ni yaratıyor” sözleriyle eleştirmişti.

Manş Denizi'ndeki göçmen faciasında yeni gelişme İlginizi Çekebilir Manş Denizi’ndeki göçmen faciasında yeni gelişme

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir