İngiltere Başbakanı Johnson koltuğunu korudu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Covid-19 kısıtlamaları döneminde kuralları ihlal etmiş olduğu ve Partygate olarak adlandırılan skandallar sebebiyle bugün lideri olduğu Tutucu Parti tarafınca itimat oylamasına doğal olarak tutuldu. Tutucu Partiden 54 milletvekilinin komiteye oylama talebinde bulunmasının peşinden mahalli saatle 18.00-20.00 içinde meydana getirilen oylamada, Johnson 148e karşı 211 oyla güvenoyunu kazanmıştır.

Oylamanın bitiminden ortalama 1 saat sonrasında Sir Graham Brady tarafınca açıklanan sonuca gore, Johnsonın görevinde kalmasından yana oy kullanan Milletvekilleri yüzde 58 ile çoğunluğu oluşturdu. Oylamadan kısa bir süre ilkin milletvekilleri ile hususi bir toplantı düzenleyen Johnson, güvenoyu kazanamasaydı görevinden çekilmesi gerekecekti.

ONU YÜZDE 100 DESTEKLİYORUM

Dışişleri Bakanı Liz Truss oylama sonrası yapmış olduğu açıklamada, sonuçtan memnun bulunduğunu belirterek, Meslektaşlarımın Başbakanı desteklenmesine sevindin. Onu yüzde yüz destekliyorum. Şimdi işe geri dönme zamanı dedi.

MUHAFAZAKAR PARTİDE İSTİFA DEPREMİ

Johnsonın görevi bırakması yönünde oy kullanan Tutucu Parti milletvekillerinden John Penrose ve John Lamont ise oylama sonrası görevlerinden çekilme ettiklerini deklare etti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Keir Starmer, Johnsona karşı meydana getirilen itimat oylamasının neticelerini eleştirerek, Seçim her zamankinden daha açık. Bölünmüş Tutucu Parti, karşılaştığımız sorunları çözme planı olmadan Boris Johnsonı desteklemeye devam ediyor dedi.

CORONA KISITLAMALARINI İHLAL ETMİŞTİ

Johnsonın görevden alınıp alınmamasına yönelik oylama talepleri, Johnsonın Covid-19 döneminde engelleme kurallarını ihlal ederek Başbakanlık Ofisi’nde çeşitli partilere iştirak etmesi dolayısıyla yapılmış oldu. 2020 ve 2021de Covid-19 salgını esnasında engelleme kurallarının ihlal edildiğinin ortaya çıkmasından sonrasında Başbakan Johnson da dahil olmak suretiyle oldukca sayıda Başbakanlık Ofisi çalışanı cezaya çarptırıldı.

Partygate skandalı olarak adlandırılan soruşturma çerçevesinde Başbakan Johnsonın, ofis çalışanları ve danışmanlarıyla bir doğum günü partisine katılmış olduğu ortaya çıkmıştı. Partilere Johnsonın eşi Carrie Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak da katılmıştı. Johnson, söz mevzusu skandal sonrası davranışlarından dolayı özür dilemiş sadece çekilme etmeyeceğini belirtmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.