İngiltere Başbakanı: 200 binden fazla Ukraynalıyı kabul edebiliriz

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Polonya ziyareti esnasında düzenlemiş olduğu basın toplantısında Rusyanın Ukrayna saldırısı sebebiyle sığınmacı sayılarının milyonlara ulaşabileceğini söylemiş oldu.

Johnson, Dün gece Biden ile konuştuğumda, şimdi başlamış olan insani acil duruma odaklandık. Putinin işgali şimdiden yüz binlerce insanoğlunun evlerini terk etmesine niçin oldu ve kim bilir milyonları gören daha büyük bir kaçışa hazırlanmalıyız dedi. Johnson, Kati sayıları hesaplamak zor fakat 200 binden fazla kişiyi kabul edebiliriz açıklamasını yapmış oldu.

Johnson İngiltere, Ukrayna için acil durum ve insani yardım için 220 milyon sterlin sağlayacak. Polonya dahil komşu ülkelerde insani yardım için bin askeri hazırda bekletiyoruz ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakanı, “Putin’in binaları bombalayarak ve evlatları öldürmek için binalara roket atarak masum sivillere karşı barbarca ve fark gözetmeksizin taktik kullanmaya hazır olduğu oldukça açık” dedi.

660 BİNDEN FAZLA KİŞİ UKRAYNADAN AYRILDI

Öte taraftan Birleşmiş Milletler (BM) Sığınmacılar Yüksek Komiserliği, Rusyanın saldırıları sebebiyle Ukrayna’da çoğunluğu hanım ve çocuk olmak suretiyle 660 binden fazla kişinin ülkeyi terk ettiğini deklare etti.

Komiserliğin sözcüsü Shabia Mantoo, Cenevrede düzenlenen görüşmede Ukraynadan kaçmaya çalışan insanların Polonyaya girebilmek için 60 saat sınırda beklediğini, Romanya sınırında ise 20 kilometrelik kuyruk oluştuğunu söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir