İngiliz çöpleriyle mücadele için Adana’ya gelen Haluk Levent duyurdu: 1 ay içinde temizleyecekler

Ceyhun ÖZGÖNÜL /ADANA

Ahbap Derneği Başkanı Haluk Levent, İngiltere’den getirtilen tonlarca çöpün yarattığı sorunlara çözüm arayışları için Adana’ya gelmişti. Haluk Levent, memleketi Adana’da çöp sorunlarıyla ilgili olarak, aralarında geri dönüşüm işletmeleri, Vali Süleyman Elban ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da bulunmuş olduğu çeşitli kesimlerle toplantılara başladığını duyurmuştu.

EN GEÇ 1 AY İÇİNDE TEMİZLEYECEKLER

Haluk Levent, görüşmelerinin arkasından bugün basın açıklamasında bulunarak gelişimleri ve talepleri şu şekilde aktardı:

*Geri dönüşüm işletmeleri Adana’nın 18 ayrı bölgesindeki çöp(atık) yığınlarını en geç 1 ay içinde temizleyecekler. Ikimiz de bu durumdan rahatsızız. Sorumlular bulunup cezalandırılsın. Ikimiz de her gün denetlenmeye hazırız dediler ve söz verdiler!

*Geri dönüşüm şirketlerinin etkin bir halde denetlenmesi, ithal atıkların analizlerinin yapılması, gelen plastik miktarı, oluşan atık miktarın ve bunların iyi mi bertaraf edildiğinin kamuoyu ile saydam paylaşılmasını istiyoruz.

YERLİ ATIĞA TEŞVİK KONUSUNDA İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ

*Atık mevzusunda artık İngiliz çöpü terimi olmasın istiyoruz. Kendi atıklarımızın değerlendirilmesinin vakti geldi. Yeni adımlar atıldı fakat hem toplumu bilinçlendirme hem de yerli atıka teşvik mevzusunda da iyileştirmeler bekliyoruz.

CEZAİ YAPTIRIMLAR ARTIRILMALI

*Denetim denetim denetim! Bir kez daha bu probleminin yaşanmaması için kamu denetiminin arttırılmasının yanı sıra “gelişigüzel atık bırakanlar, kendi deposunu yakanlar, gecenin bir vakti bir bölgelere atık terk edenler” için cezai yaptırımlar arttırılmalı.

TÜM YOLLARI DENEYECEĞİZ

*Güzel Adana’nın bu çöp(atık) problemi STK’larla yaptığımız toplantılarla çözüme kavuştu mu? Doğal ki değil! Bu bir adım yalnız. Süreci takip edeceğiz. Ve bir kez daha bu sorunla karşılaşırsak tüm Adana ile beraber yürümek dahil çözüm için ne ihtiyaç duyulan tüm yolları deneyeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir