İnce’den ‘6’lı masada niye yoktun?’ sorusuna yanıt

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Memleket Buluşmaları programı kapsamında Balıkesir’e geldi. Balıkesir’de pazar esnafını ziyaret eden İnce, kendisinin de mezunu olduğu Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi’nde gençlerle söyleşi etti, kantinde bir süre langırt oynadı. Balıkesir’de bir basın toplantısı düzenleyen İnce gündeme dair değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

TENCEREDE ET PİŞMİYOR DERT PİŞİYOR

Besin ürünlerindeki yüksek fiyatlara dikkat çeken İnce, “Pazar yeri değil yangı yeri. Martın başlangıcında 1 buçuk, 2 lira olan soğan 5 lira, 2-3 lira olan patates 9 lira, domates 20, peynir 85 lira. Burası lüks bir market değil! Yumurta 1 buçuk lira, doğal ki civciv Euro’yla olursa yumurta da 1 buçuk lira olur. Bugün kırmızı ete yüzde 48 zam geldi. Tencerede et pişmiyor artık dert pişiyor, aş kaynamıyor, taş kaynıyor. Bu soğuk günlerde yoksul fukara perişan. Mezbahaların önü süt inekleriyle dolu. Süt ineklerini kestiriyorlar. Niçin bir kilo süt bir kilo yem almıyor. Bir kilo sütle bir buçuk kilo yem almak lazım. Yemin kilosu 7 lira. Bu şekilde olunca iki çözüm var ya ineklere rejim yaptıracaklar ya da inekleri kestirecekler”  dedi.

BU BECERİKSİZLER TARIMI HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER

Et ve Süt Kurumunun kırmızı et fiyatlarına yapmış olduğu yüzde 48lik zammı da değerlendiren İnce, “Türkiye’de doğan her 5 buzağıdan 1’i 4 ay içinde ölüyorsa ete yüzde 48 zam gelmesi normaldir. Ilkin o problemi çözeceksin. Bu beceriksizler 20 senenin sonunda tarımı hayvancılığı bitirdiler. Yalnız Balıkesir’i muntazam planlasak ziraat var;maden, hayvancılık, gezim var; yalnız Balıkesir Türkiye’yi bakabilir. Varlıklı toprakların yoksul evlatları olduk ne yazık ki! Bu varlıklı topraklarda harp halindeki Rusya’dan, Ukrayna’dan gelecek gemilerin yolunu gözlüyoruz. Gemiler gelecek de ayçiçek yağımız olacak, buğdayımız olacak” diye konuştu.

AMBARLAR TAM TAKIR

İnce, “Geçen yıl Haziranda Türk çiftçisinden 2.25’e buğday aldılar. Sonrasında Ukraynalı Alexander’dan 6 liraya aldılar. Çukurova’da iki ay sonrasında hasat yapacağız. Dün 3 tane ihaleye çıktı TMO, buğday ihalesine. İki ay sonrasında hasat var ne ihalesi? Demek ki ambarlar boş. Ambarlar boş ki hasata başlamamıza 2 ay kala 3 tane ihaleye çıkıyorsa demek ki ambarlar tam takır” ifadelerini kullandı.

6’LI MASADA NİYE YOKTUN?

Kararsız seçmen oranındaki artışa dikkat çeken İnce, 6 karşıcılık partisi liderinin Ahlatlıbel buluşmasıyla ilgili çarpıcı yorumda bulunmuş oldu. İnce şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye’de 20 yılda bunlar olurken kararsızlar yüzde 25’e çıkmış. Kararsızlar yakında birinci parti olacak. Demek ki bu iktidardan da bu muhalefetten de toptan kurtulmak lazım. Bana soruyorlar 6’lı masada niye yoktun. 6’lı masada olan birisi dün izahat yapmış.

* Kumpas davalarını korumak için çaba sarfediyor, Ergenekon’u korumak için çaba sarfediyor, Balyoz’u korumak için çaba sarfediyor. O FETÖ’cü yargıçların bu ülkenin subaylarına, gazetecilerine kan kusturduğu o Silivri zindanlarında insanlara eziyet ettikleri vakaları korumak için çaba sarfediyor. Ali Tatar canına kıydı onuruna dokunduğu için. Ergenekon, Balyoz davalarını savunanlarla aynı masada oturanların eline Ali Tatar’ın kanı bulaşmıştır. Onlar da mesuldür. Onlarla mı oturacağız.

TÜRKİYE’YE SURİYELİLERİ DOLDURANLARLA MI OTURACAĞIM AYNI MASAYA?

* Türkiye’ye Suriyelileri dolduranlarla mı oturacağım aynı masaya? Ergenekon’u korumak için çaba sarfeden Ali Babacan ile mi oturacağım aynı masaya. Ey CHP’liler size sesleniyorum. Siz kendinize yakıştırıyorsanız o masada oturmayı, yakıştırın. Biz yakıştırmıyoruz. Onun için Memleket Partisi’ni kurduk. Orada ne işimiz var bizim.

* Bir metin çıkardınız ortaya Mustafa Kemal Atatürk diyemiyorsunuz Temel Karamollaoğlunu kızdıracağız diye Mustafa Kemal Atatürk, laiklik diyemiyorsunuz. Eğitimi tarikatların cemaatlerin elinden çekip alacağız diyemiyorsunuz. Siz zannediyor musunuz ki o partinin tabanı sizin cumhurbaşkanı adayınıza oy verecek? Yanlış yerde oynuyorsunuz.

* Tüm Atatürkçüleri, cumhuriyetçileri çantada keklik görüp her insana mavi boncuk dağıtmak. Bu şekilde politika olur mu? Politika ilkeli olur! İlkeli! Siyasetin bir duruşu olur. Siyasetin bir omurgası olur. Biz omurgalı politika yapıyoruz. Biz millete çözüm öneriyoruz.

GÜVENLİ GIDA BULAMAYACAĞIZ

“Gıdayla ilgili ciddi sıkıntılarımız olacak diyen İnce,  Güvenli besin bulamayacağız. Paramız olsa da bulamayacağız. Satmayacak adam. Bugün Dünya Su Günü. Yaşamın deposu su. Önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi bir su problemimiz olacak. Bunu anlatıyoruz her yerde. Geçmişe takılıp kalmıyoruz, bugünle avunmuyoruz. Geleceği öngörüyoruz. Türkiye 15 buçuk milyar dolar para ayırmalıdır su işine. Tüm Türkiye’de damla sulamaya geçmelidir. Verim artacaktır. Suyu da muntazam kullanacağız. Dünya Su Günü’nde ülkeyi yönetene de sesleniyorum muhalefete de; Kanal İstanbul benzer biçimde boş hayallerle uğraşmayın. Su sorununu çözelim” ifadelerini kullandı.

TARIM BAKANI ÇUKUROVA’DA AFRİKA’DAKİ VERİMLİ ARAZİLERDEN BAHSEDİYOR

İnce, “Enerji’de dışa bağımlılığımız yüzde 70. Bu ülke kalkınamaz. Yenilenebilir enerji kaynaklarında ciddi yatırımlara başlamalıyız. Geç kaldık. Üretim seferberliği yapalım diyorum, ekim dikim zamanı geçtikten sonrasında başladılar konuşmaya. Ziraat Bakanı Adana’da dünyanın en verimli ovası Çukurova’da Afrika’daki verimli arazilerden bahsediyor. Afrika’da arazi kiralanmasından Afrika’da ziraat yapılmasından bahsediyor” dedi.

ÇÖZMEZSEK YAKINDA AÇIK VAR, KITLIK VAR

2 buçuk milyon hektarlık ziraat arazisinin ziraat dışı kullanıma gittiğini belirten İnce, 8,3 milyon hektar sulanabilir arazimiz var 5,5 milyon hektarını sulayabiliyoruz. Kanunun çıkardılar 2006’da tarımı desteklemek için GSMH yüzde 1’i tarıma verilir diye. Hiçbir süre yüzde yarımı geçmedi. Uyarıyorum; bu su problemi çözmezsek, hayvancının yemi mazot, su, elektrik, gübre, ilaç problemini çözmezsek yakında açlık var kıtlık var” diye konuştu.

ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIN

Üretim alanında atılacak adımları da sıralayan İnce, “Pişmeden sütteki desteği arttırın, 1 lira yetmez ek olarak yem desteği verin. Çobanların sigortasını devlet ödesin, tarımda çalışan bayanların sigortasına devlet yardım etsin. Üretim seferberliği başlatın, tüm gömü arazileri ekilsin. Sokaklarda fide dağıtın. Bunun dört ayağı var, ilkin tohum olacak, sonrasında mazot olacak ekmek için, sonrasında gübre olacak verimi çoğaltmak için, ilaç olacak korumak için. Bu dört kalemde yardım etmezsen çiftçiye aç kalırsın. Rusya’dan Ukrayna’dan gelecek gemileri beklersin” şeklinde konuştu.

GIDA, SU, ENERJİ, İLAÇ KRİZİ KAPIDA

İnce, ülkenin yönetim şekliyle ilgili ciddi kaygıları bulunduğunu vurgulayarak, Besin krizi, su krizi, enerji krizi, ilaç krizi kapıda. Isparta’nın başına geleni gördünüz. Isparta elektriksiz kaldı. Dondu insanoğlu. Yarın bu çekince Balıkesir’in, Türkiye’nin başına gelebilir. Akılsız, hukuksuz, bilimsiz, vicdansız bir yönetim yönetiyor Türkiye’yi. Bir ülkede hukuk yoksa, yargı bağımsız değilse, süratli etkin değilse o ülkede zenginlik olmaz, refah olmaz” açıklamasında bulunmuş oldu.

ŞEFFAF BİR KAMU YÖNETİMİ OLUŞTURACAĞIZ

İnce, iktidar olduklarında ise yapılacakları şu şekilde söyledi:

* Memleket Partisi’nin iktidarında adil, bağımsız, süratli, etkin bir yargı düzeni kuracağız. Saydam bir kamu yönetimi oluşturacağız. Rekabete açık bir ihale kanunu, dijital teknolojiye geçireceğiz Türkiye’yi. Liyakatle yine tanıştıracağız Türkiye’yi. Maliyenin başına getirdiğin adama bak. Yatırımcılar korkmayın bürokrasiden çekinmeyin, bizim arkamızda Cumhurbaşkanı var. Memlekete bundan büyük fenalık olması imkansız. Kısaca şunu demek istiyoruz bir Fransız’a, İngiliz’e, Alman’a, bizde hukuk, mahkeme falan yok. Bizde Cumhurbaşkanı ne derse o olur. Bizlere gelin diyor.

* Yatırımcı da der ki bunlarda hukuk yok cumhurbaşkanına güveniyor demek ki bugün gel derler, yarın malıma el koyarlar der. Gelmez adam. Bağımsız bir Merkez Bankası olmadan, kamuda yükselmede liyakat esas alınmadan bunların hiçbirisi mümkün değildir. Memleket Partisi iktidarında öncelikli sektörlerimizi belirleyeceğiz. Gezim, ziraat, tekstil, tarıma dayalı endüstri, müdafa endüstri bu tarz şeyleri destekleyeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.