İnanılmaz araştırma: Mantarlar birbirleriyle konuşabiliyor ve 50 kelimeye kadar anlayabiliyor

Bugüne dek hayvanların birbirleriyle iletişimleri ve hafızalarıyla ilgili yüzlerce araştırma gösterildi. Sadece bu kez Batı İngiltere Üniversitesinden profesör Andrew Adamatzky garip bir araştırmaya imza attı ve mantarların birbirleriyle konuşabildiğini hatta 50 kelimeye kadar hafızalarında tutabildiğini öne sürdü.

Dört değişik mantar türünün aktiviteleri üstüne meydana getirilen araştırma, elektriksel uyarıların yapısal olarak insan konuşmasına ve düzinelerce kelimeden oluşan kelime dağarcığına benzediğini buldu.

Araştırmacılar, odun sindiren mantarların, odunla temas ettiğinde dürtülerinin arttığını, mantarların data paylaşmak için elektrik iletimlerini kullanabileceğini öne sürdüler.

4 FARKLI MANTAR TÜRÜNE ODAKLANILDI

Profesör Andrew Adamatzky tarafınca yürütüldü. Araştırmada, Enoki mantarı, Splitgill mantarı, hayalet mantar ve Cordyceps sinensis mantarına odaklanıldı. Mantarların sinir uçları da çözümleme edildi.

Royal Society Open Science tarafınca gösterilen araştırma ile ilgili profesör Adamatzky, Mantarların kendi aralarında insanoğlu benzer biçimde kontakt kurup kurmadığını bilemiyoruz. Muhtemelen hayır. Sadece bazı mantar türlerinin data işlemede insanlara benzediğini söyleyebiliriz. dedi.

50 KELİMEYE KADAR HAFIZA

Araştırma, miselyum isminde olan mantar köklerinin, 50 kelimeye kadar limiti olan, insan kelime dağarcığına benzediği ortaya çıktı.

Profesör Adamatzky, her kelimenin averaj uzunluğunun 5.97 harf bulunduğunu söylemiş oldu.  İngilizcede kelime başına averaj 4.8 harf kabul edildiğine gore, bu durumun, mantarların akılları ve bilinci bulunduğunu gösterdiğini söylemiş oldu.

Adamatzky, Elektriksel aktivitelerin mantarlar tarafınca kontakt oluşturmak için kullanıldığını varsayarsak, kelime uzunluklarının dağılımlarının insan dillerininkiyle eşleştiğini gösteriyoruz.
Mantar kelime dağarcığının 50 kelimeye kadar çıkabileceğini bulduk, sadece en sık kullanılan kelimelerin çekirdek kelime dağarcığı 15 ila 20 kelimeyi geçmez. dedi.

Sadece profesör Adamatzky şunları ekledi: Başka bir seçenek daha var. Kim bilir hiçbir şey söylemiyorlar.

Exeter Üniversitesinden ve İngiliz Mikoloji Derneğinin mantar biyolojisi araştırma komitesinin bir üyesi olan Dan Bebber, dil olarak yorumlamanın birazcık fazla istekli göründüğünü ve fazlaca daha çok araştırma gerektirdiğini söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir