IMF ve Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya 3 milyar dolarlık destek

Dünya Bankası ve IMF başkanları, Rusyanın askeri harekat düzenlemiş olduğu Ukraynayı desteklemek için 3 milyar dolarlık bir fon hazırladıklarını duyurdu.

Dünya Bankası yönetim kurulu bununla beraber bu hafta sunulacak minimum 350 milyon dolarlık süratli bir bütçe desteği operasyonunu da değerlendirecek. İki kurumun başkanları dün yaptıkları ortak açıklamada, bunu sıhhat ve eğitim için verilecek 200 milyon dolarlık desteğin takip edeceğini söylemiş oldu.

2020DE İMZALANAN BORÇLAR VERİLMEYİ BEKLİYOR

IMF yönetim kurulunun Ukraynanın Süratli Finansman Aracı ile acil para talebini gelecek hafta değerlendirebileceği açıklandı. IMF ek olarak, Ukraynanın 2020 kredisinin gözden geçirilmesi üstünde çalışmaya devam ettiğini hatırlattı. Bu kredinin 2,2 milyar doları ödenmeyi bekliyor.

Bloombergin mevzuya yakın kaynaklardan aktardığına bakılırsa, geçen hafta yönetim kurulu üyeleri, savaşın niçin olduğu siyasal ve ekonomik belirsizlik sebebiyle daha çok ödemeyi onaylamak için izinleri olup olmadığını soruşturdu.

BAŞKANLARDAN ORTAK AÇIKLAMA

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass dün Ukraynadaki cenk hakkında “Kurumlarımız Ukraynayı finansman ve siyaset alanlarında desteklemek için beraber çalışıyor ve bu desteği acilen artırıyoruz. Kriz önlemleri mevzusunda yetkililerle günlük temas halindeyiz açıklamasında bulunmuş oldu.

Georgieva ve Malpass, cenk sebebiyle emtia fiyatlarının yükseldiğini, enflasyonun yükselebileceği riskinin görüldüğünü ve çatışmaların devam etmesi halinde finansal piyasalarda görülen aksamaların daha da kötüleşeceğini belirtti.

YAPTIRIMLAR ETKİLİ OLACAK

Georgieva ve Malpass, ABD, Avrupa ülkeleri ve öteki müttefikler tarafınca Rusyaya karşı uygulanan yaptırımların da oldukça etkili olacağını düşündüklerini deklare etti.

Georgieva ve Malpass ortak açıklamalarında İnsanlar öldürülüyor, yaralanıyor ve ülkelerinden kaçmak zorunda bırakılıyor. Ülkenin fizyolojik altyapısı da oldukca büyük şekilde ziyan oldu. Bu korkulu gelişmeler esnasında Ukrayna halkının yanındayız ifadelerine yer verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir