İmamoğlu’nun siyasette önünü kesmek istiyorlar

CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Turan Aydoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret etmiş olduğu iddiasıyla hakkında oluşturulan davanın siyasal bulunduğunu öne sürdü. Aydoğan devrin YSK Başkanı Sadi Itimat’in oylamada bulunmamasına ve kabahat olduğu iddia edilen ‘ahmak’ sözcüğünü üstüne alınmamasına karşın suç duyurusu mahiyetinde yazısı bulunduğunu söylemiş oldu.

BURADA KASIT YOK

Aydoğan, YSK üyelerinin mahkeme huzuruna çağırılıp onların beyanına başvurulmasını, o sözü üstlerine alınıp alınmadığının sorulmasını önerdi. Aydoğan SÖZCÜ’nün sorularını şu şekilde yanıtladı: “YSK üyeleri bu davaya dahil edildi. Zira siyasal öç almak isteniyor. Yargıyla İmamoğlu’nu baş başa bırakalım. Bir suçun oluşması için kasıt unsurunun olması lazım. Birinci unsur neyi kastettiniz? Niyetiniz nedir? Hukuk kuralını ihlal etme niyeti var mı? Zira YSK üyelerine yönelik bir şey söylememiş olan bir adamı YSK üyelerini ya da kurul halinde çalışan bir kamu görevlisine hakaretten yargılayabilir misin? Ortada kasıt yok.”

AİHM KARARI VAR

“İlginç olan başka bir durum da şu. AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik kararlarında ‘İfadeler, demokratik topluma katkı amacı taşıyorsa kabahat olmaz’ diyor. Burada İmamoğlu ‘13 bin değişik seçimi iptal ettiniz. İstanbul halkının hakkını yediniz. İstanbul halkı size bir ders daha verdi. Ben İstanbul halkının sözcüsü olarak bunu dile getiriyorum. ‘Uyanın artık’ diyor. Doğrusu hakikaten demokratik topluma katkı. Seçim neticelerini her insanın hazmetmesi icap ettiğini söylüyor.”

SİYASİ ENGEL

“Hem bu şekilde bir kabahat olmaz. Burada amaç İmamoğlu’nun önüne bir siyasal engel koyabilir miyiz meselesi. Mahkeme aleyhine bir karar verse bile AHİM ve AYM kararları var. Oraya gider. Fakat bu işin oraya kadar gideceğini de sanmıyorum. Hukukta doğmamış çocuğa don biçilmez. İmamoğlu’na azca küçük bir ihtimal de olsa bir ceza verilse bile siyaseten önünün kesilebileceğini düşünmüyorum. Fakat bu tip cezalar kalıcı olmaz. Yargı kurumlarını yıpratarak uğraşmamalarını da tavsiye ediyorum.’

Bir senenin üstünde ceza alırsa Cumhurbaşkanı talibi olması imkansız

Eski İstanbul Barosu Başkanı ve duayen hukukçu Turgut Kazan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart mahalli seçiminin iptali için oy veren YSK’nın her üyesi için kamu görevlisine hakaretten dava açılmasının planlandığının anlaşıldığını belirtti.

Kazan SÖZCÜ’ye şunları söylemiş oldu: Ceza verilir, verilmez mi yargının sonucuna bağlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı için Ulusal İttifakı içinde en talihli adlardan birinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bulunduğunu görüyor. Aday gösterilme olasılığı ortak masada duruyor. Onu, bertaraf etmek istiyor. Fakat iyi mi gelişir göreceğiz. Osman Kavala’ya iyi mi taktıysa, İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’na da o şekilde bir yaklaşımla bakıyor. Bir senenin üstünde ceza alması durumunda belediye başkanlığı düşmüş olduğu benzer biçimde Cumhurbaşkanlığına aday da gösterilemez.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.