İmamoğlu’ndan Halk Ekmek açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek çalışanlarıyla iftarda bir araya geldi.

Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gosteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen yiyecek etkinliğiyle orucunu mesai dostlarıyla beraber açan İmamoğlu, iftar öncesinde kısa bir konuşma yapmış oldu.

“Oldukca iştirakimiz var, çalışanlarımızdan çokça çağrı alıyoruz, fakat hususi olarak Halk Ekmekin iftarında olmak istedim” diyen İmamoğlu, “Zira, bilhassa ülkemizin bu yaşamış olduğu zor zamanlarda, ekonomik olarak yaşamış olduğu sıkıntılı günlerde, Halk Ekmekin kıymeti fazlaca daha mühim bir yere oturdu. Yurttaşlarımız, yurttaşlarımız, büfelerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. İnsanların ekmek ihtiyacını karşılama mevzusunda, Halk Ekmekin tüm çalışanları yoğun bir ev ortaya koyuyor. Bu yönüyle Halk Ekmek’te çalışan tüm emekçi dostlarıma, emek harcama arkadaşlarıma hem şahsım adına hem de 16 milyon İstanbullu adına yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AHMET İSVAN’I ANDI

İlk Halk Ekmek fabrikasının 70’li yıllarda, devrin İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tarafınca kurulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Halk Ekmek, İstanbulumuzun fazlaca kıymetli bir markası. İlk kuruluşunu meydana getiren Ahmet İsvanı burada rahmet ve saygıyla, minnetle anıyorum. Sonrasında katkı sunan her insana de teşekkür ediyorum. Zira Halk Ekmek, afet olduğunda büyük bir ihtiyacımızı karşılayacak olan bir kurumumuz. Halk Ekmek, kar yağdığı dönemde ya da sorun yaşandığı bir dönemde gene ihtiyacımızı çözecek olan bir kurumumuz. Halk Ekmek, İstanbulluya sorun çekmiş olduğu durumlarda, ekonomik olarak sorun yaşamış olduğu vakit diliminde katkı sunan bir kurumumuz. O bakımdan kıymetli bir iş yapmıyorsunuz” dedi.

“HALK EKMEK ARABALARI ÜÇ GÜNDE BİR DÜNYAYI TURLUYOR”

Önceki yönetim döneminde günde ortalama 800-900 bin civarında düzgüsel ekmek üretilirken, kendilerinin bu rakamı ihtiyaca dönük 1,5 milyona çıkardıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Günde, 16 bin 500 kilometre yol kat ediyor dostlarım Halk Ekmek’i ulaştırmak için hemşehrilerimize. Doğrusu üç günde bir, neredeyse dünyanın çevresinde bir tur atacak kadar yolda dostlarım ortaya emek koyuyorlar. Yeni bir fabrikamız açılıyor Hadımköyde. Bu da üretimimize kıymet katacak, katkı sunacak fazlaca güzel bir tesis oldu. İnşallah mayıs ayı sonunda 250 bin düzgüsel ekmek de burası üretecek. Bununla beraber 1 milyon tane ‘roll’ ekmek, 250 bin tane de ‘çeşit ekmek’ üreteceğiz” bilgilerini paylaştı.

“YENİ FABRİKA İLE UZUN YILLAR YATIRIMA İHTİYAÇ DUYULMAYACAK”

Yeni Halk Ekmek fabrikasının devreye girmesiyle, uzun seneler bu biçim bir yatırıma gereksinim duyulmayacağını kaydeden İmamoğlu, “Siz değerli üyelerimizin ürettiği ekmekle birlikte İstanbulkart’ın, toplumsal hizmetlerimizin çalışmalarıyla birçok insanımıza milyonlarca tane ekmeği de parasız bir halde sağlamanın fırsatını bizlere veriyorsunuz. Siz değerli üyelerimizin tamamını bir aile olarak kabul ediyorum. Sizleri bu akşam iftar soframızda ağırlamanın keyfini yaşıyorum” diye konuştu.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir