İmamoğlu’ndan ‘Atatürk Havalimanı’ çıkışı: Korsan törenle fethin yıl dönümünü bölmeye çalışıyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbulun Fethinin 569. yıl dönümünü, Maltepe’deki Orhangazi Kent Parkı’nda düzenlenen, etkinliklerle kutladı.

image small

On binlerce İstanbullunun katılmış olduğu etkinlikte, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fetih mesajları okundu.

Pinhani konseriyle başlamış olan etkinlik, mehteran gösterisiyle devam etti. Mehteran gösterisinin peşinden, eşi Arzu İmamoğlu ile el ele konuşma yapacağı platforma çıkan İmamoğlu, “569 senedir hepimizin göz bebeği, evimiz ve vatanımız olan bu görkemli şehrin, yüz senelerdir sayısız milleti cezbetmiş olan İstanbul’un fetih yıldönümü mübarek olsun. Dünyanın en kıymetli noktasındaki bu emsalsiz şehri fethederek bizlere armağan eden, çağ açıp çağ kapatan yüce Fatih Sultan Mehmet Han’a merhaba olsun. Merhaba olsun, İstanbul’u fetheden o güzel komutana. Merhaba olsun ‘Onu fetheden güzel orduya” ifadelerini kullandı.

image small

“FATİH, İSTANBUL’U HOŞGÖRÜ KENTİ HALİNE GETİRDİ”

“Kurtarılışı ve Fatih Sultan Mehmet’i çoğumuz iyi anlamalıyız” diyen İmamoğlu, konuşmasında, 7 dil bilen Fatih Sultan Mehmet’in bilim insanı, komutan, sanatçı, siyasetçi ve adaletli kimliklerinden detaylı örnekler verdi.

Fatih’in, İstanbul’un kurtarılışı sürecinde Osmanlı donanmasını karadan yürüterek Haliç’e indirdiğini hatırlatan İmamoğlu, şunları söylemiş oldu;

*19 yaşlarında ikinci kez Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmet, 21 yaşlarında İstanbulu fethetti. Tam 1100 senelik Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak, ‘Fatih’ unvanını aldı. Fatih’in 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fethetmesiyle, Osmanlı İmparatorluğu, dünyada dengeleri değiştiren bir global devlete dönüştü.

*Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına yayılan bir küresel güç olarak, tarihteki onurlu yerini aldı. Fatih Sultan Mehmet Han, fetihle yalnız Osmanlıyı bir küresel güç yapmakla kalmadı, hem de İstanbul’u her dinden, her milliyetten ve her yaşam tarzından insanoğlu için bir hoşgörü kenti haline getirdi.

“İSTANBUL’UN FETHİ, GÖNÜLLERİN FETHİDİR”

“Fatih’in fetih anlayışı, bilime saygı, kültüre saygı, kanunlara saygı, sanata saygı, inançlara saygı ve kimliklere saygıdır” diyen İmamoğlu, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün de aynı anlayışla, Fatih’ten 470 yıl sonrasında, 6 Ekim 1923’te İstanbul’u düşman işgalinden kurtardığını hatırlattı. “Mustafa Kemal Atatürk’ün fetih anlayışı da memleketi kurtarmak ve milleti birleştirerek çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmaktı” tespitlerinde bulunan İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

*Bizlere nazaran de bu çağda İstanbul’un kurtarılışı, gönüllerin fethidir. Ayrıştırmak ve bölmek yerine, birleştirmek; korkutmak yerine, sevmektir fethin anlamı. Her koşulda bilimi, sanatı ve kültürü kılavuz almak, şehri ve ülkeyi ileriye götürmüş olan aydınlara, bilim adamlarına ve sanatçılara saygınlık etmektir.

*Biz tam da bu anlayışla, İstanbul’da bir değişiklik süreci yönetiyoruz. Bu anlayışla, şehrimizde yaşayan her İstanbulluyu kucaklıyoruz. Kimsenin kökenine, inancına yada yaşam tarzına bakmadan, her bir hemşerilerimizi eşit, onurlu ve birinci aşama yurttaş kabul ederek, eşit ve adil hizmet üretiyoruz.

*Şehrimizin her köşesine kesintisiz hizmetler götürüyoruz. Nerede bir hukuksuzluk var ise, nerede bir yanlışlık yada yolsuzluk var ise, nerede bir israf var ise, yapanların kim olduğuna bakmadan karşı çıkıyoruz. Nerede bir mağdur var ise, nerede bir yoksul var ise, onun yanında oluyoruz.

image small

“BU ÇAĞDA FETİH, ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDA 15 YAŞAM VADİSİ KURMAKTIR”

“Bizlere nazaran bu çağda fetih; senelerce dikkatsizlik edilmiş olan bu çok önemli şehri metro hatlarıyla donatmaktır” diyen İmamoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu yüzden dünya tarihinde bir ilk olarak, aynı anda 10 hatta birden metro inşa ediyoruz. Bizlere nazaran bu çağda fetih; çocuklar sıhhatli gelişsin, yetişkinler rahatlık bulsun diye şehrin dört bir yanında 15 yaşam vadisi kurmaktır. Bizlere nazaran bu çağda fetih; İstanbul’u İstanbul icra eden değerlere, şehrimizin tabiatına, yeraltı ve yer üstü kaynaklarına ve de bilhassa zamanı mirasına haiz çıkmaktır. O yüzden İBB miras ekiplerimizle bu şehrin her tarafında, terk edilmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş zamanı yapıları, surları, camileri, hazireleri, şadırvanları ve sarayları onarıyor ve şehrimize tekrardan kazandırıyoruz.

“EN FAZLA 1 YILLIK ÖMÜRLERİ KALDI”

Fatih’in ve Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı mukaddes emanetlere daha ilkin kimsenin yapmadığı kadar itina gösterdiklerini vurgulayan İmamoğlu, şu şekilde konuştu:

*Biz, İstanbul’a haiz çıkarken; biz, İstanbul’un değerlerini korumaya ve kurtarmaya çalışırken; biz, İstanbul için gece gündüz cansiperane çalışırken ve İstanbulluların yaşam standardını yükseltmek için savaşım ederken, karşımızdakiler de boş durmuyor.

*Önümüzü kesmenin, garip akıllarla bizlere engeller çıkarmanın mesaisini yapıyorlar. Bizlere karşı her gün yeni, haksız ve hukuksuz adımlar atıyorlar. Bu şehri bizlere armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han ve ordusunun mukaddes emanetine ihanet etmeyi sürdürüyorlar.

*O bitmeyen rant hırslarıyla hepimizin ortak değerlerini, fikrimizi, kararımızı sormadan tahrip ediyorlar. Mesela; Ata’dan miras kalan bu kadim şehrin yaşam damarlarını kesmek için, adına ‘Kanal İstanbul’ denen beton bir kanal oluşturmak isteyenler olacaktır.

*Şehrin organik ormanlarını, ziraat alanlarını yok ederek, şimal ormanlarının ranta açarak büyük bir tehdit altına sokanlar olacaktır. Mesela; Osmanlıdan bizlere miras kalmış olan, milyarlarca dolarlık yatırımla inşa edilmiş olan Mustafa Kemal Atatürk Havalimanını bir kalemde çöpe atmak istiyor olabilirler.

*Plansız ihale yapar, ihalesiz oraya makine sokar. Makine soktuktan sonrasında, plansız yerde katır kutur o pistleri kırmaya çalışıyor olabilirler. Fakat size söyleyeyim: Bunu yapmak için, yalnız ve yalnız en fazla bir yıl ömürleri kaldı.

“BERABER, GELECEĞE UMUTLA BAKACAĞIZ”

“Dahası; bugün Mustafa Kemal Atatürk Havalimanında korsan bir merasim ilave ederek, bu aziz şehrin fetih yıldönümünü bile bölmek için çaba sarf ediyorlar” diyen İmamoğlu, çoğunluğu gençlerden oluşan katılımcılara, “Size bildiri atarak, ‘Buraya zorunlu gelin’ dedim mi? Ya da size bildiri çekip, ‘Buraya gelmezseniz yarın işinize de gidemezsiniz’ dedik mi” sorularını yöneltti. Katılımcılardan “Hayır” yanıtını alan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi:

*Kendi kendinize, gönülden buraya geldiniz. Sanatçılarımızla buluşacaksınız. Fethin ne anlama geldiğini, birazdan gösterilerimizde görmüş olacaksınız. Birlikte eğleneceğiz. Birlikte mutlu olacağız. Birlikte geleceğe umutla bakacağız.

*Fakat bu dostlar bu şekilde yapmıyor. Size gülünç bir şey söyleyeyim. İstanbulun göbeğinde, -sözüm ona adını da söyleyemiyorlar, ‘Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi!’, ‘Millet Bahçesi Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’, ne diyeceklerini de şaşırdılar…

*Bakın gülünç olan ne? Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı, Bakırköyde değil mi? Bakırköy Belediye Başkanı’nı bile çağrı etmemişler. İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı, arkadaşların ‘2023’te çıkacağız’ dedikleri uzayda değil, değil mi? İstanbulda. Ya İstanbulun Belediye Başkanı’nı bile çağrı etmekten çekiniyorlar, korkuyorlar.

“ASLA AMACINIZA ULAŞAMAYACAKSINIZ; BOŞUNA ÇABALAMAYIN”

“İnsanları meydana taşıyarak bir merasim yapma çabası içinde olan bu insanlara şaşıyorum” diyen İmamoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*Fakat işte buradan, İstanbuldan, Maltepeden, bu güzel parktan, fetih kutlamalarından kendilerine sesleniyorum. Ve diyorum ki; asla bizi yıldıramayacaksınız. Asla bizi vazgeçiremeyeceksiniz.

*Bizi, asla geri bırakamayacaksınız. Asla fakat asla amacınıza ulaşamayacaksınız. Boşuna çabalamayın. Biz birliğe, beraberliğe, hukuka, adalete, demokrasiye, ortak akla ve liyakate inanmış Türkiye’de 86 milyon, İstanbul’da 16 milyon vatandaşız. Biz, Fatih Sultan Mehmet Hanın Gazi Mustafa Kemal Atatürkün ve başta Ulubatlı Hasan olmak suretiyle tüm şehitlerimizin emanetine sonuna kadar haiz çıkacağız.

*Bu dostlar oldukça fakat oldukça iyi bilsin ki, tüm bu kötülüklerin günleri sayılı. Bugünler süratli geçecek. Tüm bu yaptıklarınızın faturasını, yakında sandıkta hem de bu gencecik Z kuşağı kesecek.

“SİZLERİ AYRIŞTIRMAYA UĞRAŞANLARA İNAT, BİRBİRİNİZİN ELİNİ SIKIN”

“Bu meydanda her yaştan insan var, her inançtan, her yaşam koşullarından insanımız var” diyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı;

*Sevgili dostlarım, kıymetli hemşehrilerim biriz. Bir olursak iri oluruz, diri oluruz. Yanınızdakine merhaba verin. Birbirinize gülümseyin. Sizleri ayrıştırmaya uğraşanlara direnme, birbirinizin elini sıkın. Hal hatır mesele.

*Hep beraber bu şehri kalkındıracağız. Son olarak şunu ifade edeyim; tüm gençlere ve tüm İstanbullulara şunu söyleyeyim: Hep beraber olursak, İstanbulu bilimle, ortak akılla, adalete, çağdaş bir döneme, uygar bir yaşam koşuluna, her insanın birbirine saygı duyduğu ortama hep beraber taşıyabiliriz.

*Burada oldukça kıymetli siyasal dostlarımız var. Grup Başkanvekilimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız var. Sizlere şunu söylemek isterim: Hep beraber çalışırsak, en genç 2023’te ya da daha ilkin hep beraber oldukça çalışırsak, -sevgili gençler kulağınız bende mi- her şey oldukça güzel olacak.

400 DRONE’LUK GÖSTERİ

İmamoğlu’nun konuşmasının peşinden İstanbul’un Kurtarılışı’nin anlatıldığı video, 400 drone ile meydana gelen görsel şölen ve “mapping” gösterisi sunuldu. İstanbullular, görkemli görsel şölene hem alanda hem de canlı yayınla değişik kitle yazışma araçları vesilesiyle tanıklık etti. Etkinlik, Teoman konseriyle son buldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir