İmamoğlu: Yurtta barış, dünyada barış

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraybosna’da, B40 Ağına üye ve aday toplam 5 kentin belediye başkanlarıyla bir araya geldi. İmamoğlu’nun Kurucu Başkan sıfatıyla konuşma yapmış olduğu görüşmede; B40 üyesi Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Kariç ve Bosna-Hersek’in Sırp Cumhuriyeti’nden Laktasi Belediye Başkan Yardımcısı Darko Stankovic ile B40 adayları Bosna-Hersek kentleri Tuzla Belediye Başkanı Jasmin İmamoviç, Biyelina Belediye Başkanı Ljubisa Petrovic ve Zenica Belediye Başkanı Fuad Kasumoviç de yer aldı.

İMAMOĞLU VE İMAMOVİÇ BİR ARADA

Tuzla Belediye Başkanı İmamoviç (Boşnakça İmamoğlu) ile İmamoğlu’nun soy isimlerinin aynı olması, renkli anların yaşanmasına niçin oldu.

B40 Balkan Şehirleri Ağını, Balkan şehirleri içinde dayanışma ve iş birliğini güçlendirmek için inşa ettiklerinin altını çizen İmamoğlu, birlikteliğin temellerini 29 Kasım 2021’de İstanbul’da attıklarını hatırlattı.

B40’TA “ORTAK AKIL” VURGUSU

“Balkan şehirleri olarak; yan yana yaşamamıza, aynı coğrafyayı ve aynı kültürel değerleri paylaşmamıza karşın, mahalli yönetimler olarak aramızda iş birliğini ve dayanışmayı geliştirecek kalıcı bir mekanizmamız yoktu” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

* Gerçek şu ki; yönetimsel açıdan bakıldığında, İstanbul’un sorunları, Saraybosna’nın, Banja Luca’nın, Atina’nın problemlerinden oldukça değişik değil. Sadece bu tarz şeyleri konuşacağımız, ortak çözümler geliştirebileceğimiz herhangi bir platformumuz yoktu.

* B40 kurulana kadar iklim krizi, göç, kentsel yoksullukla savaşım, gelir eşitsizliği mahalli demokrasi yada dijital dönüşüm şeklinde hepimizin karşı karşıya olduğu meseleleri ortak bir potada değerlendirecek; ortak akılla hepimize yeni çözüm önerileri üretecek bir mekanizmamız oluşmamıştı.

“BALKANLARDA ORTAK GELECEK İÇİN SAĞLAM ZEMİN OLUŞTURDUK”

B40’ı, “Balkan şehirlerinin eşit ve dostane bir düzlemde temsil edilmiş olduğu, kapsayıcı ve ortak akılla ortak hedefler gerçekleştirmek için çalmış olduğu bir platform” olarak tarifleyen İmamoğlu, “İnanıyorum ki, bu sayede Balkanlarda, mahalli düzeyde daha iyi çalışan bir iş birliği ve ortak bir iyi gelecek inşa etmeye yönelik oldukça sağlam bir zemin oluşturduk” dedi.

Bijeljina, Tuzla ve Zenica belediyelerinin katılımıyla B40 üyesi şehirlerin sayısının 30’a yükseleceğini belirten İmamoğlu, ajandalarındaki gündemleri, “Mahalli demokrasi, eğitim yoksulluğu, sığınmacı problemi, iklim değişikliği, akıllı şehirler, Askıda Satmaca ve benzeri dayanışma örneklerinin çoğaltılması, B40 Ağı şehirleri içinde bir ‘Açık Veri Platformu’ ve ‘B40 Ağı Afet Data Sistemi’ oluşturmak şeklinde son aşama coşku uyandıran projeler de gündemimizde içeriyor” sözleriyle özetledi.

“İBB, TAM DESTEK VERMEYE HAZIR”

“Ana başlıklarıyla değindiğim bu fikirlerin hayata geçirilmesi için, İBB olarak her türlü desteği vermeye hazırız” diyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Tüm kalbimle inanıyorum ki, bu projeler ve bundan sonrasında gerçekleştireceğimiz pek oldukça proje yardımıyla, Balkanlarda daha insan odaklı, daha sıcak, daha etkili bir mahalli yönetim ekolü ortaya çıkacaktır.

* Hepimiz, mutlu insanların yaşamış olduğu şehirler yaratmak için bu görevlerdeyiz. B40’ın Balkan coğrafyasında kentsel paylaşım, demokrasi ve hakkaniyet için mühim bir başlangıç noktası teşkil edeceğine inanıyorum.

* İnanıyorum ki, B40 Balkan Şehirleri Ağı’nda bir araya gelmemiz, Avrupa perspektifinde buluşmamız, şehirlerimiz için daha aydınlık bir geleceğin yolunu açacaktır.

TOPLANTININ ARDINDAN İFTAR

İmamoğlu ve CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un da aralarında bulunmuş olduğu kurul, ortalama 2 saat devam eden B40 etkinliğin arkasından, toplantının yapıldığı otelde organize edilen iftara katıldı.

İftarda; aralarında Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Özgür Şahin, İsveç Büyükelçisi Johanna Strömquist ve Birleşik Krallık Büyükelçisi Matthew Robert Field’ın da bulunmuş olduğu oldukça sayıda dış ilişkiler uzmanı, belediye başkanı, siyasal parti temsilcisi, kanaat önderleri ve iş insan bir araya geldi.

İftar sonrasında bir konuşma icra eden İmamoğlu, Saraybosna’ya Belediye Başkanı Benjamina Kariç’in daveti ile geldiğini belirtti. “Sizlere 16 milyon İstanbullunun selamlarını getirdim” diyen İmamoğlu, “Saraybosna, biz için herhangi bir gezi rotası, herhangi bir destinasyon değildir. Saraybosna, İstanbul halkının ve biliyorum ki tüm Türkiye vatandaşlarının gönlünde ayrı bir sevdadır” şeklinde konuştu.

“SARAYBOSNA DA İSTANBUL GİBİ…”

2022’nin üç büyük dinin inananları açısından hususi bir yıl olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu yıl; Müslümanların Ramazan ayı, Musevilerin Hamursuz Bayramı ile Hristiyanların Paskalya Bayramı aynı aya denk geldi. İstanbul’da bu yıl, her üç dine mensup yurttaşlarımız, bambaşka bir maneviyat ortamında, kendi inançlarını rahatlık içinde yaşadılar” diye konuştu.

Saraybosna’nın da İstanbul şeklinde oldukça kimlikli, oldukça kültürlü ve oldukça renkli bir kent olduğuna vurgu icra eden İmamoğlu, “Tarihin tüm zorluklarına ve her türlü acılarına karşın, bu zenginliği korumak her iki kent içinde mühim bir başarıdır. İstanbul ve Saraybosna, ne mutlu ki Ramazan ayını rahatlık içinde geçiriyor. Gönül ister ki, dünyadaki tüm şehirler rahatlık ve sulh içinde olsun. Mustafa Kemal Atatürkün bizlere oldukça mühim bir emanetidir. Devamlı söyleriz ve bu ilke altında yürümeyi kendimize mesuliyet ediniriz: Yurtta sulh, dünyada sulh” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN MİLLETLERİN BARIŞ İÇİNDE YAŞADIĞI GÜNLER TEMENNİ EDİYORUM”

İftar öncesinde yaptıkları B40 toplantısına, Bosna-Hersek’in değişik etnik kimliklerin yoğun yaşamış olduğu 5 değişik kentinin katılmasının önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Büyük acılardan sonrasında Bosna-Hersek Cumhuriyetinde çoğulcu bir demokrasi inşa edilmeye çalışıldı ve bunu başardılar. Dolayısıyla demokrasinin güçlendiği, tüm milletlerin bu topraklarda sulh içinde, özgür bir şekilde yaşandığı günleri temenni ediyorum. Bu aşamada bu çaba içinde, demokrasi üstünden daima yanınızda olduğumuzu, Saraybosnanın yanında olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

İmamoğlu, konuşmasında; Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Dili, dini, rengi ne olursa olsun; iyiler iyidir” sözünden ve Kur’an-ı Kerim’in Fussuliet Suresi’nin “İyilikle fenalık bir olmaz. Sen, kötülüğü en güzel davranışlarınla sav. O vakit göreceksin ki; seninle aranda düşmanlık bulunan kimse, sıcak bir dost oluvermiş” şeklindeki 34üncü ayetinden alıntı yapmış oldu. İmamoğlu, misafirperver ev sahipliği için Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Kariç’e teşekkürlerini iletti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir