İmamoğlu ve Yavaş’a haciz kıskacı

AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunmuş olduğu bankalarla ilgili yeni poşet yasa teklifiyle, AKP döneminden kalan metro borçları için İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine haciz yolu açılıyor.

AZAMİ YÜZDE 5

İstanbul ve Ankara belediyelerinin 2019 seçimlerinin arkasından AKP’den CHP’ye geçmesiyle, metro işletmeleri için Maliye’ye ödenen tutarlar aniden artırılmış, metro bilet gelirlerinin yüzde 15’iyle sınırı olan tutulan taksitler, genel bütçe gelirlerinden Cumhurbaşkanı’nın belirleyeceği oranlara yükseltilmişti. Cumhurbaşkanı bu oranı bugüne dek genel bütçe vergi gelirlerinin yüzde 5’i oranında uyguladı. Sadece Anayasa Mahkemesi, oran belirleme yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verilmesini Anayasa’ya aykırı görüp iptal etti. AKP’li milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi’nin sonucu doğrultusunda belirsizliği ortadan kaldırıp kesinti oranını ‘azami yüzde 5’ şeklinde değiştiren maddenin de olduğu yasa teklifini TBMM’ye sundu.

25 GÜN İÇİNDE

Aynı yasa teklifine, 2019’dan ilkin Ulaştırma Bakanlığı’ndan devredilen sadece AKP’li belediyelerin ödemediği birikmiş metro borçlarının tahsilatını hızlandıran bir madde de konuldu. Bu maddeye bakılırsa, başta İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri olmak suretiyle metro devri meydana getirilen tüm belediyelerden en geç 25 gün içinde AKP döneminden kalan tüm metro borçlarını ödemeleri istenecek. Ödemeyi yapamayan belediyelere haciz işlemi başlatılacak.

Ticari mevduata da güvence getiriliyor

Yasa teklifiyle şirketlerin bankalardaki paraları da sigorta güvencesine alınacak. Tutum Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) adına işlem icra eden kamu personeline yeni zırhların da getirilmiş olduğu teklif, TMSF bünyesinde yeni daire başkanlıkları ve müdürlüklerin kurulmasının önünü açıyor. Ek olarak Türkiye Varlık Fonu’nun kuracağı yeni şirketlere mevzuat muafiyetleri de sağlanıyor.

Torun: ellerini kollarını bağlayacaklar

CHP Mahalli Yönetimlerden Görevli Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Belediyelerimizin başarısını, vatandaşın memnuniyetini gördükçe ‘acaba nereden ellerini kollarını bağlarız’ diye uğraşıyorlar” dedi. AKP’den kalan borçları ödeyemeyen belediyelerin ödeneklerinin kesilip icra işlemi başlatılabileceğini belirten Torun, “Belediyelerimizi gelirsiz ve etkisiz hale getirmeye, 31 Mart’ın rövanşını almaya çalışıyorlar. Tek adam yönetimi belediyeleri de yönetmeye çalışıyor” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.