İmamoğlu Tuzla’da yanan fabrikada inceleme yaptı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla’da Boya Vernikçiler Endüstri Sitesi içinde dün meydana gelen yapınak yangını bölgesinde araştırmalarda bulunmuş oldu.

Yetkililerden informasyon alan İmamoğlu yangınla ilgili izahat yapmış oldu.

Yangın sebebiyle 3 işçinin yaşamını kaybettiğini belirten İmamoğlu, şu ifadelerin kullandı:

*Geçmiş olsun. Başımız sağ olsun. Ne yazık ki 3 emekçi kardeşimizi kaybettik. Bu tür endüstri tesisleriyle ilgili azca ilkin sitenin başkanı arkadaşımızla da konuştuğumuz kadarıyla, ne yazık ki İstanbulda daha çok denetim, daha çok bağlantı ve kendi içinde de alınması ihtiyaç duyulan çokça önlem var.

*Ya da meydana getirilen denetimlere karşın bunlara uymama mevzusunda da bazı ısrarlar var. Topyekun bir şuur istiyor.

*Bu süreç bir tek ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ya da bakanlık denetlesinle yetmiyor. Şundan dolayı insanların da bu tür tesislerde iyi mi çalışacağına dair mevzuata yaşamın her anında uyması gerekiyor.

DAHA FAZLA TEDBİRİN NASIL ALINMASI HUSUSUNDA DA İŞBİRLİĞİNİ YAPACAĞIZ

*Ne yazık ki burada da bir patlama sonucu bir tek binaya hasar olsa, bir tek mala hasar olsa bugün oldukca daha değişik bakardık vakaya, fakat ne yazık ki üç insanımız yaşamını yitirdi.

*Yaralılar var. Her neyse ki şükürler olsun yaralılar, hafifçe yaralı. Bir o denli da çevre binalarda epeyce bir tahribatla karşı karşıyayız.

*Bu süreçle ilgili doğal ki vaka araştırma ve öteki hukuki süreçler yürütülüyor. Ikimiz de takip içinde olacağız hem Büyükşehir Belediyemizin ekipleri hem ilçe belediyemizin hem endüstri sitesinin sorumluları bir araya gelip, bu alandaki mevcud öteki tehditler her neyse, hızlıca daha çok tedbirin iyi mi alınması hususunda da işbirliğini yapacağız.

İTFAİYE YANGIN RAPORUNU AÇIKLADI

Öte taraftan yangınla ilgili itfaiye raporu da ortaya çıktı.

Raporda yangın suç duyurusu ile beraber saat 13.01 itibariyle bölge itfaiye istasyonlarının hızla vaka yerine intikal etmiş olduğu, ilk ekip OSB istasyonunun 7 dakikada, Orhanlı istasyonunun 10 dakikada, Tuzla istasyonunu da 13 dakikada vaka yerine ulaşarak ilk müdahaleyi yapmış olduğu açıklandı.

Açıklamada yangına 94 personel ve 33 araçla averaj 7 ton köpük ve 250 ton su kullanılarak 6 ayrı noktadan 4 ayrı fabrikaya müdahale edilmiş olduğu vurgulandı.

VEFAT EDEN 3 FABRİKA ÇALIŞANINA ULAŞILDI

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: Meydana getirilen müdahale ile içeride patlamanın  etkisiyle vefat etmiş 3 yapınak çalışanına erişilmiş, Savcı talimatı ile vaka sonuçlanana kadar soğutma yapılarak, dokunulmadan bölge denetim altında tutulmuştur.

BASINÇ- SICAKLIK DEĞİŞİKLİĞİ PATLAMAYI MEYDANA GETİRDİ

*Olayın çıkış sebebine ilişkin ilk gözlemlerimiz reaktör kazanlarında kolay kimya formülü olan Basın=ısı (pv=nrt ideal gaz yasası) ilkesinin değişikliği ve birinci patlamayı meydana getirmiş olduğu, devamında çıkan yangın ile ortam sıcaklığının yükselerek ikinci büyük patlamaya sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.

800 METRELİK ALAN İÇERİSİNDE BULUNAN İŞ YERLERİ ZARAR GÖRMÜŞTÜR

*Yüksek tazyik detenasyonuna (infilak) sebebiyet vermiş ve bölgede ortalama 800 metrelik alan içinde bulunan iş bölgeleri ziyan olmuştur. Personelimizin büyük bir özveri ve titizlikle yapmış olduğu emek verme neticesinde vaka sonuçlandırılmıştır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir