İmamoğlu: Kara leke olarak iz bırakır

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’ncü yıl kutlamaları kapsamında, 24 değişik üniversiteden gelen gençlerle Florya’da buluştu.

İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Yerleşkesi’nde gerçekleşen buluşmada, İBB’nin gençlere yönelik çalışmalarından örnekler sundu.

Gençlerin toplumun pek fazlaca kesiminden daha çok özgürlük ve hakkaniyet istediğinin bilincinde olduklarının altını çizen İmamoğlu, “Ülkede özgürlükler tırpanlanıyor ve adalete olan inanç azalarak vicdanları yaralıyor. Haksızlık ve hukuksuzluk kime yapılırsa yapılsın, fena bir şey. Sorgulamadan, anlamadan, anlaşamadan, dinlemeden, okumadan, data sahibi olmadan düşünce sahibi oluyoruz” dedi.

image small

MENDERES VE GEZMİŞ ÖRNEKLERİNİ VERDİ

1961 senesinde eski Başbakanlardan Adnan Menderes, bakanlar Fatin Rüştü Sıkıntılı ve Hasan Polatkan; 1972’de ise Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmelerinin toplumsal vicdanı yaraladığının altını çizen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

*On seneler geçmesine karşın, vicdanlarda o sonucu verenler hapsedildi. Ve biz hala bu fena kararlarla adaletin sıkıntıya uğramış olduğu süreçler sonrasında, ne yazık ki o periyodu yargılıyoruz ve üzülüyoruz.

*Bu tür ortamları yaşayalım, istemiyoruz. Bugün, ülkeye seçilerek senelerce hizmet ediyor -beğenin, beğenmeyin- bu ülkenin Cumhurbaşkanı, bir şiirden dolayı yargılandı ve hapse atıldı. Bir şiir okumuş olduğu için.

*Peki Twitterda 10 küsur yıl ilkin bir twet attı diye de bugün Canan Kaftancıoğlu hapsedilmeye ya da cezalandırılmaya çalışılıyor. Bu vicdana sığmaz. Onun için verilen bu cezalar, toplumun vicdanını paramparça ediyor.

*Efendim, ‘Dün meydana gelen sana bugünkü bana, yarınki sana.’ Yok o şekilde bir şey. Sen, ben yok. Adalette sen, ben diye bir şey olmaz. Hakkaniyet hepimize ilişik. Ve birçok mevzu da artık ‘sen’, ‘ben’ değiliz aslına bakarsanız; biziz.

image small

“GEZİ DAVASI KARARI ADALET DUYGUSUNU SARSTI”

Seyahat davası kararlarının ve Kaftancıoğlu’na benzer şekilde siyasal düşüncelerinden ve fikirlerinden dolayı yargılanarak cezalandırılmaya çalışılan insanların durumunun gençlerin hakkaniyet duygusunu sarstığına vurgu meydana getiren İmamoğlu, şöyleki konuştu:

*Siz gençlerin, gelecek kuşakların daha adil, daha özgür yaşanabilir bir kente ulaşması için emek vermiş insanoğlu bu insanoğlu. Ben tanıyorum onları. Bir tanesi benim 10 senedir danışmanlığımı meydana getiren, 3 senedir Daire Başkanlığımı meydana getiren Tayfun Kahraman. Dünya iyisi, kent plancısı, yaşamını mesleğine adamış.

*Doğrusu bir park daha yok olmasın deyip, diyalog isteyen, konuşan, o dönemde bir meslek odasının başkanlığını meydana getiren can dostum, yoldaşım; 18 yıl hapis cezası alıyor. Yok bu tarz bir olay. Ben 13 yılına şahidim bu insanoğlunun; yargılandığı dönem de içinde. Dolayısıyla bu şekilde vicdanlara sığmayan kararlar, hukuku hiçe sayarak verilen bu cezaların adaletle ilgili kararlar değil, siyasal karar bulunduğunu ben biliyorum.

*Ve ben yüzünüze bakarak, gözlerinize bakarak şunu söylüyorum: Hangi siyasal görüşte olursa olsun, hangi bakış açısında olursa olsun; fikir suçu diye bir şey olmaz. Ve bundan ceza alan her şahıs, her insan bu ülkenin hakkaniyet geçmişine, hukuki sürecine kara kir olarak iz bırakır. Başka hiçbir şey olmaz.

image small

“SUSALIM, SİNELİM İSTİYORLAR”

Ortada bir kabahat olmadığına, 16 milyonun rahat ve onurlu bir yaşama ulaşması için verilen mücadelenin cezalandırılmaya çalışıldığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bunun üstünden tüm topluma da bir bildiri vermeye çalışılıyor: Susalım, sinelim, bizlere dayatılan bir kadere razı olalım. Hak temelli bir yaşam talep etmemiz istenmiyor. Bunu asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Sakın umutsuzluğa kapılmayın. Hayallerinizden ve ideallerinizden asla vazgeçmeyin. Pes etmeyin” dedi.

image small

“FAZLA DEĞİL, BİR YIL DAHA DİKKATLİ OLUN”

Mustafa Kemal Atatürkün “Özgür fikirler uygulamaya geçmiş olduğu vakit, milletimiz terfi edecektir” sözlerinden alıntı meydana getiren İmamoğlu, “Fikri hür, vicdanı hür nesiller diye tariflemiştir gelecek nesli. Bu milletin hürriyetine ne kadar düşkün bulunduğunu, birçok sözünde söylemiştir. Hangi deli bizi zapt edebilir? Mümkün mü? Edemez. Kimse bizi baskı altında tutamaz. Lütfen konuşun. Fikirlerinizi söylemekten imtina etmeyin. Ve doğal ki doğru zeminlerde. Dikkatli olun. Fazla değil, bir yıl daha dikkatli olun. Ondan sonrasında daha özgür fikirlerinizi ortaya koyacaksınız” ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.