İmamoğlu: Değişim sürecine hazırlanın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut başkanlığındaki kurul ile dün akşam bir araya geldi.

Şişli’de bir otelde meydana gelen buluşmada; AB Türkiye Delegasyonu’na üye büyükelçiler ve başkonsoloslardan oluşan 25, İBB heyeti de kurum yöneticilerinin bir arada olduğu 12 kişilik bir ekiple yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını meydana getiren İmamoğlu, dünyanın Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştan dolayı zamanı günlerden geçtiğine dikkat çekerek Bu trajedinin sonunda, muhtemeldir ki, global düzende büyük değişimler yaşanacak ve önümüzdeki süreçte, demokratik ülkeler ve demokrasi olmayanlar arasındaki fark iyice belirginleşecek” dedi.

“TÜRKİYE-AB SERÜVENİ DEMOKRATİKLEŞME İLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI”

Rusya’nın başlatmış olduğu işgalin haksız bulunduğunu vurgulayan İmamoğlu, Bu süreçte bizim arzumuz, Türkiye’nin de tarihin doğru tarafında yer almasıdır” dedi.

Türkiye’nin AB serüveninin de demokratikleşme ile direkt bağlantısı bulunduğunu kaydeden İmamoğlu, “Bilinmiş olduğu benzer biçimde AB ile görüşme süreci, Türkiye tarihinde demokratik kurumların ve demokratik değerlerin en süratli yükseldiği dönem olmuştur. Süreç dondurulmuş olsa da AB üyeliğine ilişkin Türkiye’deki toplumsal destek hala yüksektir. Türkiye’nin Avrupa rotası, toplumun çoğunluğu için hala anlamlı bir seçimdir” ifadelerinde bulunmuş oldu.

ABNİN TUTUMU HAYAL KIRIKLIĞI OLDU 

İmamoğlu, Türkiye’deki demokratların, Avrupadan beklentisine ilişkin ise şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

*Genel olarak AB ülkelerinin tavrını, Ankara ile ilişkiler mevzusunda fazlasıyla pragmatist bulduğumu, mevzu demokratik değerler olduğunda Avrupalı dostlarımızdan kafi hassasiyeti göremediğimizi itiraf etmeliyim.

*Ne yazıktır ki, AB tarafının demokratik güçlerle somut iş birlikleri tesis edilmesi noktasında kafi inisiyatifi almadığını gözlemliyorum.

*Türkiye’nin Avrupa yolculuğuna bu kadar büyük destek varken, Türk halkındaki demokrasi özlemi bu kadar açık ve netken, Türkiye – AB ilişkileri güvenlik ve sığınmacılar meselesi bağlamında bir al-ver ilişkisiyle sınırı olan olması imkansız.

*Karşılıklı ilişki, ağırlıkla değerler sistemine oturmalıdır. Demokratik değerler çerçevesinden Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ilişkin tutumu, Türkiye’deki birçok demokrat için hayal kırıklığıdır.”

FİNANSMANA ERİŞİMDEKİ YAVAŞLIĞI ELEŞTİRDİ

İBB özelinde, AB’li muhataplarıyla finansmana erişim noktasında yaşanmış olan yavaşlığı eleştiren İmamoğlu, “Birçok demokrat belediye benzer biçimde ikimiz de finansmana erişim mevzusunda, başta Avrupa Komisyonu ve EBRD olmak suretiyle AB’li kurumlardan netice almakta zorlanıyoruz. Bilhassa karşıcılık oylarıyla seçilen belediyelerin ‘Katılım Öncesi Mali Yardım Araçları’na, doğrusu İPA fonlarına bir türlü ulaşamadığını, sizlere yeniden ve önemle hatırlatıyorum. Siz değerli ziyaretçilerimizin Brüksel’i ve hükümetlerinizi bu mevzuda harekete geçirmeye çağrı etmenizi umuyorum. AB Delegasyonuyla, iş birliği alanlarının geliştirilmesi; iklim değişikliği; afetlere hazırlık; ulaştırma ve kentsel mobilite; okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve sığınmacılar mevzularında aldıkları kararlarda ciddi ilerleme kaydedilemediğini de dile getiren İmamoğlu, “AB Delegasyonu’nun ve AB ülkelerinin, Türkiye’de ayak sesleri duyulan değişiklik sürecine şimdiden hazırlanmasını ve iş birliğimizin çapının büyütülmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAKSIZ SAVAŞA SEYİRCİ KALMADIK”

Rusya’nın Karadeniz’in kuzeyinde başlatmış olduğu haksız harbe izleyici kalmadıklarını, yaşanmış olan trajedide mağdur insanlara yardım etmek için İBB olarak ellerinden geleni hayata geçirmeye çalışmış oldukları bilgisini paylaşan İmamoğlu, şu şekilde konuştu:

*İBB Meclisinden yetki istedim. Neticede biz, İstanbul ve Türkiye olarak, sığınmacılar mevzusunda seneler devam eden bir deneyime ve hassasiyete sahibiz.

*Gururla ifade etmeliyim ki, İBB Meclisi oy birliği ile, şartsız ve sınırsız olarak bu inisiyatifimi onayladı.

3 tır dolusu insani yardım konvoyunu Varşova’ya gitmek suretiyle yola çıkaracaklarını aktaran İmamoğlu, “Önümüzdeki ayın ikinci yarısında ben de Varşova’daki sığınmacı kamplarını ziyaret edeceğim. Sizlerle bu mevzularda da iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Konuşmaların peşinden İmamoğlu, AB misyon şeflerinden gelen soruları yanıtladı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir