İmamoğlu: Beton karın doyurmaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte toplam 68 bin 600 dekar alanda üretim icra eden 1592 çiftçiye 2.541 poşet yağlık ayçiçek tohumu dağıtımını başlattı. Dağıtımın başlaması sebebiyle, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla, Silivri’deki Müjdat Gürsu Spor Tesisi önünde bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte bir konuşma icra eden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İBB’nin ilçede tarıma yönelik desteklerinden dolayı İmamoğlu’na teşekkürlerini sundu.

Silivri’de tarıma ve hayvancılığa dönük hizmetlerinden söz eden Yılmaz, “Silivri, ziraat ve hayvancılık mevzusunda bu potansiyelin bilincinde olan bir yönetim tarafınca şu an yönetim ediliyor. Biz, İstanbulda bir hayvan pazarının olmadığı, belediyenin denetiminde, nezaretinde bir mezbahanın olmadığından hareketle İstanbulun ilk ve tek hayvan pazarını şu an inşa ediyoruz. Bir ay sonrasında hayvan pazarının açılışını yapacağız. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız da o açılışta bizlerle beraber olur” dedi.

“SAMANI BİLE İTHAL EDİYORUZ”

Yılmaz’ın arkasından konuşan İmamoğlu, “Yaşadığımız süreç, aslen tarımsal üretimin, besin güvencesinin ne kadar mühim bulunduğunu bir kez daha bizlere kanıtlama etti. Ne yazık ki vatanımızda izlenen yanlış politikalar, tarımda bizi dışa bağımlı hale getirdi. Azca ilkin Başkanımız, ‘Saman deyip geçmeyin’ dedi. Vallahi deyip geçemiyoruz. Onu bile ithal ediyoruz zira. O denli acı bir siyaset süreci var” tespitlerinde bulunmuş oldu.

Girdi fiyatlarının devamlı arttığını, üreticinin alın terinin karşılığını alamadığını vurgulayan İmamoğlu,

“Doğal bu, tarımın sürdürülebilirliğini de tehdit ediyor. Çiftçimiz, son yirmi yıl içinde iki Trakya büyüklüğündeki toprağa ekmekten vazgeçti vatanımızda. Ziraatçi averaj yaşı ne yazık ki 57’ye terfi etti. Kısaca köylerimiz boşaldı. Gençler, çiftçilikle uğraşmaz oldu.

Son 20 yılda, 2,5 milyon ton ayçiçeği ve türevleri ithalatı yaptık ve karşılığında da ortalama 20 milyar dolar ödedik. Kısaca ithalata döndük. Daha da acısı, dünya ayçiçeği ve türevleri ithalatında tek başına üretimin yüzde 37’sini gerçekleştiriyoruz. Kısaca bu alanda dünya lideri olduk ithal etme alanında” dedi.

“SİZLERİ TEKRAR MİLLETİN EFENDİSİ YAPMAK ZORUNDAYIZ

Bu durumun herkesi mutsuz ettiğini belirten İmamoğlu, “Türkiyenin tarıma ve çiftçiye geçmişte verdiği önemi tekrardan verme zorunluluğumuz vardır. Mustafa Kemal Atatürkün sözünün bizlere emaneti benzer biçimde, sizleri yine milletin efendisi yapmak zorundayız. Yoksa aç kalırız” uyarısında bulunmuş oldu.

Çiftçilere bir nebze olsun nefes aldıracak projenin maliyetinin 5,5 milyon lira bulunduğunu aktaran İmamoğlu, Mart ortasında tohumların ekimini yaptık. Nisan sonundan itibaren fidelerimizi, üreticilerimize gene ücretsiz bir şekilde dağıtacağız” bilgisini paylaştı.

Ziraat, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşan üreticilere verdikleri destekleri özetleyen İmamoğlu, “Tek derdimiz var: Bu şehrin tarlaları, bu şehrin bahçeleri beton olmasın. Bakın bu şehrin ziraat alanlarının yine ekiminde coşku yaşadığını görüyoruz 2,5 senedir. O heyecanın köylerdeki vatandaşımızın yüzüne yansıdığını görüyoruz.

Biz onların yanında olacağız. Üretiminde, hem de tüketiciyle olan köprülerinde de destek olacağız.

Bakın bu şehirde bu kanal yapma sevdasında olan insanlara her yerde söylüyorum: 150 milyon metrekare araziyi daire, bina yapma niyetindeler. 150 milyon metrekare beton kanal ve çevresinde bir kent. Beton, kent insanoğlunun karnını doyurmuyor” dedi.

“CUMHURBAŞKANI RANDEVU VERMİYOR

Önceki dönem Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın ilçede tarımla ilgili oldukca mühim hizmetler yaptığını hatırlatan İmamoğlu,

“Burada İlçe Belediye Başkanımız da tarımla ilgili yaptıklarını söyledi. Kıvanç duydum. Daha da iyisini yapacağına inanıyorum. Yapmalıdır da. Tarımla adı geçen bir ilçe var edildi burada 10 yılda. Bu kıymetlidir.

Şimdiki Belediye Başkanımızın bir şansı vardır. Ben, 5 yıl Beylikdüzünde Belediye Başkanlığı yaptım. İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı bigün beni gelip ziyaret etmedi. Bigün beni bir açılışa da çağrı etmedi Tanrı için.

Fakat ben, her gittiğim yere Volkan Başkanı çağrı ediyorum. Benim yaptığım düzgüsel olanı ayrıca. Onu söyleyeyim. Benden ilkin meydana getirilen anormaldi. Ben fazladan bir şey yapmıyorum. Çağrı etmemek ne anlama gelir? Onu da bu millet seçti, beni de bu millet seçti. Yarın bir başkasını da seçebilir onun yerine de benim yerime de.

Ben size bir başka örnek daha vereyim. İstanbul Belediye Başkanıyım. Hadi geçtik, Sayın Cumhurbaşkanı buluşma vermiyor bizlere. Oldukça mühim de değil. Beni tek bir açılışa, -o da basında sitem ettim diye- bir bakan çağrı etti. 2,5- 3 enedir görevdeyim. Volkan Başkan da duysun. Bir ihtimal bilmiyordur. Ben, daha hemen hemen hiçbir bakanlık tarafınca bir açılışa bir törene çağrı edilmedim biliyor musunuz” ifadelerini kullandı.

“BENİM GİTTİĞİM YERE MİLLET GELİR DİYE KORKUYORLAR”

Bu sırada kalabalıktan, “Kıskanıyorlar” sesi terfi etti. İmamoğlu’nun bu seslenişe yanıtı ise, “Hayır, hayır benim gittiğim yere millet gelir diye korkuyorlar. Benim gittiğim yere kalabalık geliyor. Kaygı ediyorlar, üzülüyorlar. Bugün de hem Volkan Başkan hem de ben, bu güzel kalabalığın tadını çıkardık. O ne güzel faaliyetlerini söyledi. Ben de sizlerle güzel duygularımızı paylaştım. Olan budur. Siyasetteki hasımlığı da bitireceğiz kardeşim. O denli net” oldu.

Konuşmaların arkasından ziraatçi Serpil Kılıç, bundan önceki yıl İBB’nin dağıttığı tohumla ürettiği kavunu İmamoğlu’na takdim etti. İmamoğlu, Yılmaz ve beraberlerindeki kurul, çiftçilere dağıtılmak suretiyle tırlara yüklenen yağlık ayçiçek tohumları önünde, köylülerle beraber fotoğraf çektirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir