İmamoğlu 23 Haziran seçimlerinin yıl dönümünde konuştu: ‘O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor’

İBB, 23 Haziran seçimlerinin üçüncü yıl dönümünde Yenikapı’da Demokrasi Şenliği düzenledi. Gün boyu jonglör, pandomim gösterileri ile mandala, tuval boyama atölyelerinin düzenlenmiş olduğu şenlikte Evimizdeki Saat, Mavi Gri, BEGE, Reynmen, DJ Ersin ve Edis sahne aldı. Demokrasi Şenliği’nin ev sahibi İBB Başkan Ekrem İmamoğlu İstanbullulara seslendiğinde konuşmasında dikkat çeken mesajlar verdi. İmamoğlu Demokrasi Şenliği’ne eşi Istek Kaya İmamoğlu ve evlatları ile beraber geldi.

“16 MİLYON İSTANBULLU DÜNYAYA İLHAM OLDU”

Gurur verici bir günün yıl dönümünü kutladıklarını belirten İmamoğlu “Bugün, 16 milyon İstanbullunun şehrin geleceği adına unutulmaz bir halde irade koyduğu ve tüm dünyaya esin kaynağı olduğu bir günün yıl dönümüdür. Bugün, 16 milyonun bu güzel ülke adına yeni bir eksene karar verilmiş olduğu bir günün yıl dönümüdür. Bu ülke sizlerle ne kadar övünse azdır” dedi.

“DEMOKRASİYİ RAYINA OTURTUP ADALETİ TESİS ETTİNİZ”

İmamoğlu, 16 milyon İstanbullunun 3 yıl ilkin 23 Haziran gecesi çok önemli bir demokrasi iradesi sergilediğini dile getirerek “Kışkırtmalara kapılmadan, sağduyuyla sandığa gittiniz ve demokrasiyi rayına oturtup, adaleti tesis ettiniz. Cumhuriyetimizi kuran o kıymetli fikri, o unutulmaz cümleyi, demokrasi geçmişine bir kez daha altın harflerle yazdınız: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diye konuştu.

“BİR REJİM NE KADAR BASKICI OLURSA OLSUN…”

İmamoğlu “Siz değerli üyelerimizin başardığı 23 Haziran Demokrasi Zaferi, bu rejim ne denli baskıcı ne denli inkârcı olursa olsun, demokrasiye ve başarıya inanmış insanların her türlü zorluğu yenip, değişimi gerçekleştirebileceğini kanıtladı. O yüzden bugün burada, bir şenlikle 23 Haziran Demokrasi Zaferi’ni kahramanlarıyla kutluyoruz” dedi.

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

Türkiye’yi yönetenlerin uzunca bir süredir çözüm üretemediğini vurgulayan İmamoğlu ekonominin, dış politikanın, güvenliğin, iç huzurun sancılı günlerden geçtiğini kaydetti. İmamoğlu “Ne yazık ki, yaşamakta olduğumuz yönetim krizi ve ekonomik kriz iç içe ve derindir. Ne yazık ki, liyakatsiz kadrolar bu krizi, her geçen gün daha da derinleşiyor. 80 senedir dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olduğumuz G20 liginden geri düştük. Şahıs başına ulusal gelir sıralamasında dünyada 1990 senesinde 46. ve 2003 senesinde 53. sırada olan ülkemiz bugün 87’liğe geriledi. Türkiye bunu hak etmiyor. Yüzyıllardır tarihe yön vermiş, çağ açıp çağ kapatmış bu büyük millet bunu hak etmiyor” diye konuştu.

“PROPAGANDA YAPMAK İÇİN ANLATMIYORUM”

İmamoğlu, göreve geldikleri günden beri her türlü  sıkıntıya, karalamaya, engellemeye, derinleşen krize, katlanan maliyetlere ve 2 yıl devam eden pandemiye karşın İstanbul’da mühim başarılara imza attıklarını belirtti. İmamoğlu yapılanları şöyleki söyledi:

* “Trafik sorununu kalıcı şekilde çözmek için dünya tarihinde ilk kez aynı anda 10 hatta birden metro hatları inşa ediyoruz. Bu koşullarda bile Enstitü İstanbul ve Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılıyla 50 bini aşkın İstanbulluya çeşitli sektörlerde iş imkânı sağladık.

* 10 binlerce üniversiteli gencimize ve 100 binlerce ilköğretim öğrencimize eğitim desteği veriyoruz. Tarihimizde ilk kez kreşler ve yurtlar açarak geleceğimize haiz çıkıyoruz. Bu tarz şeyleri propaganda yapmak için anlatmıyorum… Bu tarz şeyleri sizlere, bir kentte zihniyet değişikliğinin halk yararına ne benzer biçimde sonuçlar getirebildiğini göstermek için anlatıyorum.

* Bizim İstanbul Modeli dediğimiz bu dönüşümle, siyasetin her koşulda çözüm üretebileceğini örneklemek için anlatıyorum sizlere… İstanbul’u korumak Türkiye’yi korumaktır. İstanbul’u zenginleştirmek Türkiye’yi zenginleştirmektir. İstanbul’u umutlandırmak Türkiye’yi umutlandırmaktır.”

“ŞU ANKİ DÜZENDE OLAMAYACAĞI AŞİKAR”

“Bu ülkede ümit da var, çıkış da… Bilmelisiniz ki, Türkiye’nin önünde fazlaca büyük fırsatlar var” diyen İmamoğlu, sözlerine şöyleki devam etti:

* Zira dünya genelinde bir yenilik dalgası başlıyor. Türkiye’nin rekabet enerjisini ve vatandaşlarının refahını çoğaltmak mümkün. Bunun için eğitimde, kamu politikalarında ve yatırım anlayışında da köklü dönüşümlere gerekseme var. Bunların şu anki düzende olamayacağı artık aşikâr.

* O nedenle, ilkin o anlayışı  değişiklik yapmak, dönüşümü başarmak ve halkın refahını yükseltecek kadroları işbaşına getirmek durumundayız. O gün yaklaşıyor… Zira bu ülke vatandaşlarının ezici çoğunluğu değişiklik istiyor.

* Kuvvetli bir iradeyle ve sulh içinde bu değişimi başarırsak, hepimizin kaygıları yerini umuda bırakacak. Fakat hepsi siz değerli ziyaretçilerimizin etken çabanızla mümkündür. Zira umudun da, çıkışın da adresi sizlersiniz. Asla kimse yanlış yollara sapmasın. Asla kimse yanlış hesap yapmasın. Bu ülkede milletin söylediği olur.

“BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALIR”

İmamoğlu, şöyleki konuştu:

* Bu kadim şehri ve bu güzel ülkeyi bir şahsın, bir ailenin, bir vakfın ya da bir partinin mülkü benzer biçimde görenler olabilir. Her kim kendisini, onu seçimle iş başına getirmiş yurttaşlardan daha mühim görüyorsa, günü gelir, boyunun ölçüsünü alır.

* Bu ülkenin seçimle gelmiş tüm yöneticileri, muhtarlar, belediye başkanları, milletvekilleri, cumhurbaşkanı… Halkın vicdanı ve milletin iradesi karşısında tamamımız haddimizi bileceğiz. Fakat sizler de bu ülkenin asli sahibi, eşit ve onurlu vatandaşları olarak gücünüzün bilincinde olacaksınız.

* Cumhuriyetin eşit ve onurlu yurttaşları olarak haklarınızı bilecek, cesurca savunacak ve hep daha fazlasını talep edeceksiniz. Ihmal etmeyin demokrasilerde iktidarın sahibi halktır, vatandaştır.

“MİLLET ARTIK NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR”

İmamoğlu konuşmasını şöyleki tamamladı:

* “Toplumu kutuplaştırarak iktidarlarını korumaya çalışanlar bilsinler ki, demokrasi aşığı bu büyük millet,  artık ne istediği iyi biliyor. Bu büyük millet, çoğunluğun yönetim hakkının yanı sıra azınlığın var olma ve kendini ifade etme hakkı bulunduğunu kabul eden bir yönetim anlayışının olduğu çoğulcu ve gerçek demokrasi istiyor. Bunu meydana getirecek olan sizlersiniz.

* Sizler bu ülkenin adalete susamış, demokrasiye inancı tam, heyecanı yüksek, onurlu yurttaşlarısınız. Hak yemezsiniz fakat hakkınızı da yedirmezsiniz. Siz değerli üyelerimizin cesareti ve dönüşüm gücüyle Türkiye bu kez büyük bir değişiklik fırsatı yakalayacak. Kendinize güvenin.

* Şu an sizler susadınız ya millet de adalete susadı. Ne demiş büyük ozan Nazım Hikmet; ‘Akın var, Güneşe akın, Güneşi zaptedeceğiz, Güneşin zaptı yakın.’ Hepinizin fazlaca kıymetli bir parçası olduğu unutulmaz başarıyı ve Büyük Demokrasi Zaferi’nin 3 yılını kutluyorum.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.