İktidar müjdelerinin ateşi saman alevi gibi söndü

Doğalgaz rezervinden, temel besin ürünlerindeki KDV indirimine, düşük faizli konut kredisinden, elektrik faturalarından KDV’nin kaldırılmasına kadar verilen müjdeler, vatandaşın sırtındaki yükü hafifletmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ekonomik buhranın tesirleri derinleştikçe AKP iktidarı, kamuoyunda idrak oluşturmak amacıyla ‘sanal müjdelere’ sarıldı” dedi. İktidarın almış olduğu yanlış kararlar sebebiyle Türkiye’nin şu an dünyada en yüksek enflasyon yaşanmış olan ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

Akın, “Yurttaşlarımız iki tür enflasyonun altında eziliyor. Birincisi, yaşam pahalılığını artıran gerçek enflasyon. İkincisi ise vatandaşı kandırdıkları müjde enflasyonu. Saray gerçek bir müjde vermek istiyorsa en kısa sürede seçim sonucu almalıdır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. ‘Sanal müjdeleri’ ise şöyleki sıraladı:

ASGARİ ÜCRET ERİDİ

Erdoğan, Ağustos 2020’de Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunun müjdesini verdi. Doğalgaz müjdesiyle beraber vatandaşın faturasının düşeceği vaat edilmesine rağmen; Ağustos 2020’den bu yana doğalgaz faturaları art arda meydana getirilen zamlarla iki kat arttı. Doğalgaz müjdesi faturalarda zamma dönüştü.

2021’de 100 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklandı. Resmi verilere bakılırsa hala 102 bin öğretmen açığı bulunuyor.

Elektrikten TRT payının kaldırıldığı Aralık 2021’de müjdelendi, bir ay sonrasında Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammı yapılmış oldu.

İktidarın kur korumalı mevduat sistemi müjdesiyle zenginin parası 85 milyon vatandaşın verdiği vergilerden karşılanmaya başlandı.

2022 asgari ücret artışı müjde olarak sunuldu, üç ayda eridi.

Besin KDV indirimi açıklandı, buna karşın artış yüzde 40’a terfi etti.

Konut kiraları ve konut satış fiyatlarında yaşanmış olan üstün dereceli oranındaki artışın arkasından AKP, Mayıs 2022’de düşük faizli konut kredisi müjdesi verdi. Enflasyonun devamlı artması sebebiyle ev tutarları bir gecede yüzde 20 ile yüzde 30 oranında artış gösterdi. Vatandaşın ev sahibi olması olanaksız hale geldi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.