İki bakanlıktan ortak karar: TMO un regülasyonuna devam edecek

Ziraat ve Orman Bakanlığı ile Gömü ve Maliye Bakanlığı, fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafınca uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edileceğini deklare etti.

İki bakanlıktan ortak karar: TMO un regülasyonuna devam edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fırıncıların uygun fiyatlı un almasını sağlamış olduğu Un Destek Projesinde sona gelinmesi, ekmek tutarları üstünde yeni bir baskı yaratmıştı.

Ziraat ve Orman Bakanlığı, fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafınca uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edileceğini deklare etti.

“REGÜLASYON UYGULAMALARI DEVAM EDECEK”

TMO vasıtasıyla geçen yıl un regülasyon çalışmasıyla unun uygun fiyatlarla ekmek imalatçısı esnafına erişmesi sağlandığı hatırlatılan açıklamada, “Ülkemiz buğday üretimi 2022 senesinde hava koşullarının da pozitif gitmesiyle geçen senenin yüzde 10.5 üstünde 19.5 milyon ton, toplam hububat üretiminin de geçen senesinde geçen senenin yüzde 15.7 üstünde 36.9 milyon ton olması beklenmektedir. Buğday ve arpa hasadı lokal olarak başlamış olup hasat edilen yerlerde verimin geçen senenin üstünde olduğu müşahede edilmektedir” değerlendirilmesi yapılmış oldu.
Sadece gelinen noktada buğday hasadının yapıldığı Haziran-Ağustos periyodu için piyasada un fiyatlarında aşırı fiyat artış beklentilerinin oluştuğu yönünde spekülasyonlar yapıldığının gözlendiğine dikkati çekilerek şunlar kaydedildi:

* Meydana getirilen bu spekülasyonların tüketicilerimizi negatif etkilemesini önlemek amacıyla Gömü ve Maliye Bakanlığı ile Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca lüzumlu değerlendirmeler beraber yapılarak, TMO’nun un regülasyon uygulamalarına Haziran ayından itibaren yeniden devam edilmesi uygun görülmüştür.

* Bu kapsamda fırınlara ve ekmek üreticilerine belirli bir fiyattan un satışı yapacağını taahhüt eden un fabrikalarına TMO tarafınca uygun fiyatla ekmeklik buğday satışı yapılmaya devam edilecektir. Piyasalar bugüne dek olduğu benzer biçimde bundan sonraki süreçte de yakından takip edilmeye devam edilecek olup piyasa istikrarına yönelik ihtiyaç duyulan tüm tedbirler alınacaktır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada da “Bakanlığımız ile Ziraat ve Orman Bakanlığı içinde meydana getirilen emek harcamalar neticesinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Un Regülasyon uygulamalarına Haziran ayından itibaren yeniden devam etmesi uygun görülmüştür.” denildi.

Ekmek fiyatlarında yeni tehlike İlginizi Çekebilir Ekmek fiyatlarında yeni çekince

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.