İhracatçıları seçim heyecanı sardı

Ülke ekonomisine mühim katkılar elde eden ihracatta, iş dünyası seçim sürecine girdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altında etkinlik gösteren 61 ihracatçı birliğinde seçimli genel kurul süreci başladı. Nisan ayı süresince sürecek birlik seçimleri sonrası, haziran ayında da, TİM yönetim kurulu ve başkanı seçilecek. TİM başkanı seçilecek adayın ilkin birliklerin yönetim kurullarında yer alması gerekiyor.

YARIŞ KIZIŞTI

Hemen hemen TİM başkanlığı için adaylığını açıklayan kimse olmazken, mevcut başkan İsmail Gülle’nin yine aday olacağı ifade ediliyor. Bununla beraber İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki ile İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nde 2 dönem başkanlık yaptıktan sonrasında yeni dönemde başkan yardımcısı olarak vazife alan Ahmet Güleç’in de adaylıklarını açıklayacağı kulislerde konuşuluyor. İDDMİB’de 28 Nisan’da yapılacak seçime Öztiryaki, iki dönem başkanlık yapmış olduğu için katılamıyor. Sadece seçimde Ayşegül Çapan’ın sıralamasında yer ediniyor. Bununla beraber Çetin Tecdelioğlu da İDDMİB başkan adaylığını deklare etti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin her biri için 2 fazla aday da yer ediniyor.

Üstün dereceli var fakat mesele fazlaca

■ Ara malı ve hammaddede dışa bağımlılık ihracatçılar için en mühim mesele olurken, emtia ve enerji maliyetlerindeki artış da üretimi negatif etkiliyor. Kilogram birim fiyatının 1.30 dolar seviyesinde olması ve düşük katma kıymetli ihracat da aşılması ihtiyaç duyulan öteki problemler olarak dikkat çekiyor. İhracatçı birliklerinin, bu tarz şeyleri aşacak projeler geliştirmesi umut ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.