İftar saati İstanbul, Ankara, İzmir kaçta? İftar saat kaçta? (Ramazan imsakiyesi 2022)

Ramazan ayı tüm bereketiyle devam ediyor. Müslümanlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca gösterilen 2022 Ramazan imsakiyesindeki iftar vakitlerine bakılırsa oruç ibadetini yerine getiriyorlar. Her ilde iftar saatleri değişim gösteriyor. Müminler de hayatlarını bu saatlere bakılırsa düzenliyor. İşte il il iftar saatleri….

İL İL İFTAR SAATİ

Yukarıdaki linkten il il iftar ve sahur vakitlerini görebilirsiniz. İller listesinden yaşadığınız ili seçerek, kendi ilinizin iftar saatini denetim edebilirsiniz.

İSTANBUL İFTAR SAATİ

İstanbulda iftar saat 19:44’de açılacak.

ANKARADA İFTAR SAAT KAÇTA?

Ankarada bugün iftar saat 19:27de açılacak.

İZMİR İFTAR VAKTİ

İzmirde iftar vakti saat 19:48 olarak belirlendi.

ORUÇ İÇİN NASIL NİYET EDİLİR?

Oruç için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla beraber geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret yada adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.