İFM yeni rant merkezi oluyor

AKP milletvekilleri, Merkez Bankası ile kamu bankalarının Ankara’dan götürülüp yerleştirileceği İstanbul Finans Merkezi (İFM) için kanun teklifi hazırladı. TBMM’ye sunulan teklife bakılırsa, kamu kaynakları harcanarak inşa edilen ve toplamda 3.4 milyon metrekarelik devasa alana haiz olan İFM’nin yönetimsel yönetimi Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafınca kurulan şirkete teslim edilecek. Kamuya ilişkin alanı yönetecek şirket, tamamen hususi hukuk hükümlerine doğal olarak olacak ve bu yüzden başta Sayıştay olmak suretiyle kamu denetim mekanizmasının haricinde duracak.

100 BİN KİŞİYE HİZMET

Kurulacak yeni şirket İFM çalışanları ve ziyaretçilerle beraber 100 bin kişiye hizmet sunan devasa bir yapıda olacak. Şirket hizmetler için ihtiyaç duyulan binlerce çalışanı KPSS ya da başka şartlara uymaksızın dilediği benzer biçimde seçip işe başlatabilecek. Bu yüzden eleman seçiminde siyasal tercihlerin öne çıkabileceği, geniş kadroların seçim yatırımı olarak kullanılabileceği ifade ediliyor. Şirket, önümüzdeki 20 yıl süresince bu hizmetleri yürütmeye yetkili olacak.

Kaç kişinin işe alınacağı açıklanmadı

Türkiye Varlık Fonu bünyesinde kurulacak firmanın İFM içindeki tüm güvenlik, temizlik, ulaşım, otopark işletmesi, tanıtım işleri, kiralama, enerji, bakım onarım ve peyzaj düzenlemesi işlerini halletmeye tek başına yetkili olacak. Hizmetleri yürütmek için kaç kişinin işe alınacağı ve bu işçilerle yönetici konumundaki kişilere ne kadar ücret ödeneceği açıklanmadı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.