İflas riski ile ihale iptali yağıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca her senenin başlangıcında tespit edilen birim fiyatlar kamuda yüzlerce ihalenin iptaline niçin oldu. İhaleye çıkan kamu kurumları ortalama bedelle iş yaptıracak müteahhit bulamıyor. Firmalar ortalama değerin iki katına varan teklifler sununca oldukca sayıda ihale iptal edildi. İptal edilen işler içinde yol bakım ve onarımından hastane ve okul inşaatlarına kadar halkı yakından ilgilendiren bir oldukca tehlikeli sonuç proje bulunuyor.

Aşırı yükselen inşaat maliyetleri yüzünden kamudan aldıkları işleri bitirmekte zorluk çeken, büyük çoğunluğu batkı riskiyle karşı karşıya kalan kamu müteahhitleri, yeni oluşturulan ihalelere davranışlarında ölçülü yaklaşıyor. Geçmişte, ihaleyi açan kurumun belirlediği ortalama bedelin altına inerek işi almaya çalışan müteahhitler son dönemdeki ihalelere ya teşekkür mektubu veriyor ya da ortalama bedelin 2-3 katı fiyat teklifi sunuyor. Kurumlar ortalama bedelin üstünde gelen teklifleri değerlemeye alamayınca da ihaleler tek tek iptal ediliyor.

GERİYE DÜŞTÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2022 yılı için belirlediği temel inşaat malzemeleri birim tutarları senenin daha üçüncü ayında piyasanın oldukca gerisine düştü. Mesela hazır beton birim fiyatı bakanlık tarafınca 590 lira açıklanırken mart sonunda hazır beton fiyatı bin 50 lirayı aştı. Aynı şekilde 13 bin 678 lira duyuru edilen demir 16 bin 700 lira, 97 lira yazılan laminant parke 135 liraya ulaştı. Firmalar, yeni zamlardan kaygı ettikleri piyasa tutarları karşısında zarar etmemek için ihalelere yüksek fiyat veriyor. Sonuçta oldukca sayıda ihale iptal ediliyor.

Tehlikeli sonuç pek oldukca projenin ihalesi iptal oluyor, risk büyüyor

İptal edilen ihaleler içinde yurdun dört bir tarafındaki okul, hastane, yol, köprü, kamu hizmet binası, millet bahçesi, yangına müdahale amaçlı orman yolu açılması benzer biçimde halkı yakından ilgilendiren tehlikeli sonuç projeler de bulunuyor. İhalelerin yapılamaması halinde bozulan karayollarının onarılamayacağı, yeni yol ve köprülerin yapılamayacağı, okul ve hastane açığı oluşacağı ifade ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.