İBB’den çınar ağaçlarıyla ilgili açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çırağan ve Dolmabahçe’nin sembolü yaşlı çınar ağaçlarının son durumuyla ilgili izahat yapmış oldu. Ağaçların hasta olduğu, Doç. Dr. Akıllı Severoğlu’nun 12 Eylül 2011 tarihindeki raporunun kati teşhis ihtiva ettiği açıklandı. İBB, Çınar ağaçları amansız ve bulaşıcı kanser hastalığına yakalanmıştı. Hastalık süratli ilerliyordu, derhal müdahale edilip, sıhhatli ağaçların kurtarılması gerekiyordu. 2013 yılına kadar 56 kanserli ağaca müdahale edildi açıklamasında bulunmuş oldu.

5 YILLIK KAYIP DÖNEM

İBBden meydana getirilen açıklamada, 2013 ile 2018 yılları aralığında tam 5 yıl hiçbir işlem yapılmadı. Hastalık hızla ilerledi. Çınar ağaçlarının kökleri temas halinde olduğundan son aşama bulaşıcı olan kanser, sıhhatli çınarlara da sıçradı denildi.

İBB 2018’DE BAŞVURUYU YAPMIŞTI

6 Eylül 2018 tarihinde İBB, Meclis-i Mebusan Caddesi, Dolmabahçe Caddesi ve Çırağan Caddesinde kuruyan ve devrilme riski bulunan çınar ağaçları için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Koruma Komisyonuna başvuruda bulunmuş oldu.

25 Haziran 2020 tarihinde, 04-1068 sayılı İstanbul Doğa Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun kararıyla 73 kanserli çınar ağacına müdahale edildi. Bu ağaçların bölgeleri 6 ay havalandırıldı. Bu işlem, bilim adamlarının önerisi üstüne, hastalığın yeni dikilenlere bulaşma riskinin azaltılması ve çınar neslinin devamının sağlanması için gerçekleştirildi; bu işlemi takiben aynı bölgelere aynı sayıda genç ağaç dikildi.

KANSERLE MÜCADELE SÜRÜYOR 

İBBden meydana getirilen açıklamada şöyleki denildi;

*Son dönemde 39 ağacın daha kansere yakalandığı tespit edildi. Bu hasta ağaçlar için de aynı yönetimsel işlemler yapılmış oldu. Alınan izin sonrası çınarların toprağı da 6 ay dinlenmeye alındı. Ağustos ayında geri kalan 39 genç çınar ağacı da sıhhatli şekilde yerlerine dikilecek. Değişik tarihlerde toplam 112 hasta çınar ağacı için aynı işlem yapılmış ve alan aynı sayıda yeni çınar ağacı ile buluşturulacak.

*İddia edilmiş olduğu şeklinde, Mart 2022’de bölgede 112 çınar ağacı kesilmedi. 73 Çınar ağacı için bu işlemler Eylül 2020-Mart 2021 tarihleri içinde tamamlandı. Halihazırda bir tek 39 çınar ağacı, o da toprağın hastalıktan arındırılması süreci beklendiği için Ağustos ayında önceki çınar ağaçlarının yerini alacak.

*Tüm bu işlemler yardımıyla hastalığın kalan ağaçları sıçramasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Tür olarak, mekana kimliğini veren ve zamanı anlamı olan çınar ağaçlarının sürekliliğinin sağlanması için savaşım ediliyor.

*Hasta çınarların yerine genç ve sıhhatli ağaçlar dikildi. Halen havalandırma işlemi devam eden 39 çınar ağacı da genç ve sıhhatli şekilde yerini aldıktan sonrasında süreç dikkatle takip edilmeye devam edecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir