İBB Meclisi’nde tahsis gerginliği: ‘Eyüp Belediyesi, TÜGVA’nın şubesi mi?’

İBB Meclisi’nin mart ayı oturumlarının son birleşimi, 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gosteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Oturumda, AKP grubunun 14 Mart tarihindeki ilk oturumda, TÜGVA Genel Merkezi tarafınca 2019 yılından beri işgal edilmiş olduğu için İBB’nin hukuki süreç başlatmış olduğu ortalama 1000 metrekarelik İBB arazisinin, AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’ne 10 yıllığına bedelsiz tahsisi için verdiği teklif jet hızıyla gündeme alındı.

Hukuk Komisyonu, mevcut bayındır fonksiyonları korunmak kaydıyla tahsis teklifini uygun buldu. Karar AKP-MHP grubunun oyları, CHP-İYİ Parti grubunun muhalefeti ile kabul edildi. Komisyon raporunun oylanması öncesinde münakaşa çıktı.

“TÜGVA GASBETTİ”

Söz alan CHP’li Meclis Üyesi Gülsüm Polat, ilkin tahsis edilen parsellerin bitişiğinde AKP döneminde İBB arazisine Eyüp Gençlik Merkezi olarak süregelen ve sonrasında satışı yapılarak TÜGVA Genel Merkezi olan binanın tartışmalı yapılış sürecini söyledi. Polat şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

* TÜGVA Genel Merkezi bu binayı kullanmakla kalmamış, tarafındaki araziyi de duvar ve tellerle çevirerek gasp etmiştir. Hiçbir ecrimisil (işgal tazminatı) ödemeksizin uzun seneler kullanmış, resmen çökmüştür.

* TÜGVAya öteki işgal edilen kamu arazilerinde olduğu şeklinde 2021’de ecrimisil gönderildi. Sadece ecrimisil ihbarnamesi alınınca her nedense Eyüp Belediyesindeki meclis üyesi arkadaşlarımız koşa koşa bir önerge hazırlayıp tahsis sonucu çıkartmaya çalıştılar. Zamanlama oldukça manidar. Niye arkadan dolaşıyorsunuz? Samimiyseniz TÜGVA olarak ecrimisili ödersiniz. Kamunun hakkını kamuya verirsiniz. Ondan sonrasında da İBB ile görüşürsünüz.

* Parasını verdikten sonrasında kurallara uyduktan sonrasında İBB niçin antak kalma yapmasın? Sizin ne şeklinde bir muafiyetiniz var öteki vakıflardan, derneklerden, yandaş olmanın haricinde. Vatandaşa ulaşınca ecrimisil ödeyecek, TÜGVAya ulaşınca ödemeyecek. Ne kadar arkadan dolaşmaya çalışırsanız çalışın biz yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz.

“KURUMLARI İTİBARSIZLAŞTIRMAYIN”

AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Gürbüz de “Kurumların adını bu mecliste devamlı gündeme getirerek itibarsızlaştırmak doğru değil. Bunun siyasal araç-gereç mevzusu olmaması icap ettiğini düşünüyorum. Dostlar burayı ‘falanca kuruma vereceksiniz’ vesaire şeklinde ifade ederek niyet okuyorlar. Burası 5 tane  parselden oluşan bir kadastral boşluk şeklinde doğrusu bir parsel artığı şeklinde bir yer. Hiçbir şekilde kullanılmayan atıl bir alandı. Biz belediye olarak yeşillendirdik, güzelleştirdik” dedi.

İBB’nin kestiği ecrimisili de yüksek kabul eden Gürbüz “El insaf. 2021 yılı için aylık 356 bin liralık ecrimisil kesilmiş. Rezidans mı kiralıyorsunuz?” diye konuştu. Gürbüz, Eyüpsultan Belediyesi olarak bu alanı  oradaki gençlerin, bazen gelen üniversite öğrencilerin kullanımına sunacaklarını söylemiş oldu.

“BU VAKIFLAR KAYIRILDI”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da şunları söylemiş oldu:

* Hiçbir kurumu itibarsızlaştırmak şeklinde bir gayemiz yok. Ak Parti Sözcüsü, Umut Kaftancıoğlu ve Türkan Saylan isimlerinin sokaklara verilmesi tartışılırken ’25 yılda bizim camiamızda politika yapmış her hangi birinin isminin verilmesini teklif etmiş miydik?’ diye sormuştu.

* AK Parti grubu 25 yılda kendi camiasından birinin adını verdi mi bilmiyorum fakat kendi camialarının önde gelen isimlerinin bulunmuş olduğu dernek ve vakıflarla oldukça sayıda iş yapmış oldu ve büyükşehir tüm imkanlarını bu vakıflara kullandırdı. Bu vakıflar kayırıldı. Yalnız 10-15 tane vakıf ve dernek haricinde hiç kimseye su bile içirilmediği bir süreç yaşadık.

“İBB, TÜGVA İÇİN 10 MİLYON KİRA ÖDEDİ”

Münakaşa mevzusu olan TÜGVA Genel Merkezi’nin çevresindeki 1000  metrekarelik alanın kamuya açık olması gerekirken duvarlarla çevrildiğini söyleyen Balyalı “Yalnız vakfa giden insanoğlu kullanıyor” dedi. AKP döneminde İBB’nin yapmış olduğu çeşitli protokollerle TÜGVA için kiraladığı 10 binaya ve yurda ortalama 10 milyon lira ödediğini hatırlatan Balyalı “Bu tüm İstanbul’un parasıydı” dedi.

“İBB’Yİ VAKFIN ŞUBESİ GİBİ KULLANDILAR”

Eyüpsultan Belediyesi’nin genel merkez binasının çevresindeki parsellere kesilen ecrimisilin ödenmesini engellemek için aracılık etmeye çalıştığını belirten Balyalı şunları söylemiş oldu:

* Vakfın kendisi gelsin, talepte bulunsun. Eyüpsultan Belediyesi TÜGVA’nın şubesi mi? İBB’ye sordunuz mu burada ne yapacaksınız diye? Orada bir mezarlık var, bir ihtimal mezarlığa giden yaşlı yurttaşlarımızın oturup dinlenebileceği bir hizmet planlıyoruz.

* Yalnız ilgili vakfın ecrisimisil ödemesini engelleme çabası. Gene ayrıcalıklı işler. Vakıf ecrimisil ödesin ve alanı açsın, tüm vatandaşların yararlanacağı bir hale getirsin. İBB ve Eyüpsultan Belediyesi bu vakfın şubesi değil. Geçmişte İBB’yi vakfın şubesi şeklinde kullandılar fakat biz buna artık müsaade etmeyeceğiz.

“VAKFA ALERJİLERİ VAR”

AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar da “Bu taşınmazın başka amaçla kullanılmaması için mevcut fonksiyonu korunsun dedik. Yapılaşma mümkün değil. Kullanıma açık yeşil alan, o şekilde de kullanılacak. Arkadaşların vakıf alerjisi var” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun şirketinin Beylikdüzü’nde yapmış olduğu sitelerin kamuya terk etmiş olduğu arazilerin siteye dahil edilip işgal edildiğini savundu ve belediyenin buraya ecrimisil kesmesini istedi. Kaynar “Bu kent kamu arazisini işgal etmiş bir belediye başkanı yönetiyor” dedi.

“ÇAĞLAYAN ADLİYESİ ORADA”

Balyalı da Kaynar’a cevap vererek şunları söylemiş oldu:

* Muhammet bey mevzunun ağırlığı altında ezilince meseleyi başka yere çekmeye çalıştı. İmamoğlu, İBB başkanı olmadan ilkin 5 yıl Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapmış oldu. Devletin tüm imkanları kullanılarak İmamoğlu’nun başkanlık süreci incelendi bir usulsüzlüğe rastlanmadı. MOBESE görüntüleri ile takip ediyorlar.

* Devletten istedikleri belgeyi alıyorlar, yargıya gittiklerinden istedikleri sonucu çıkartıyorlar. Yargının, müfettişlerin bulamadığı en küçük bir usulsüzlüğü var ise Çağlayan Adliyesi orada. Burada hamaset üretmeye gerek yok, her şey elinizde. Yargı elinizde, devletin imkanları elinizde, tüm denetim imkanları elinizde. Sonuna kadar kullanın bir tek şey bulamazsınız.

İBB’nin geçmiş dönemine ilişkin bir takım usulsüz saptadıklarını ve bu müfettiş raporlarına İçişleri Bakanlığı’nın el koyduğunu hatırlatan Balyalı “Muhammet bey sizden bir ricam var. Suçluların hakkaniyet önüne çıkabilmesi, suçsuzların da aklanabilmesi için lütfen İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin el koyduğu dosyaların yargıya intikal etmesini sağlayın” çağrısı yapmış oldu.

“VATANINA HİZMET EDEN GENÇLER YETİŞİYOR”

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, Balyalı’nın yargı ile ilgili sözlerini eleştirerek “Yargı sizin zamanınızda ideolojik bir bakış açısına sahipti. Google’dan derledikleri gazete kupürleri ile Türkiye’nin en büyük partisini kapatmaya çalışan yargı mensuplarını biliyoruz. Hepsi sizin akıl hocanızdı. Yargının bağımsız yansız şekilde vicdanı ile karar vermesinden yanayız” dedi.

Gökkuş, “Siz bu vakıfları tanıyor musun? Türk kültürüne, bilimine, sanatına hizmet edecek vatanını milletine hizmet eden gençler yetişiyor” diye konuştu.

“ÇİFTER ÇİFTER MAAŞ ALDILAR”

İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı da “İBB şeklinde büyük bir kurumun belli vakıflarla anılması üzücü. Cemiyet da İBB bu vakıflarla niye ilişkiye girmiş diye merak ediyor. TÜGVA’nın İBB’de onlarca yetkilisi çalışmış çifter çifter maaş almış. Bu kurumun politika üreten siyasetle angaje olmuş vakıflarla artık anılmaması gerekiyor” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.