İBB Meclisi’nde sert tartışma: İstanbul halkı sizden mührü 2 defa aldı

İBB Meclisi’nin mart ayı oturumları Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gosteri ve Sanat Merkezi’nde, 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplandı. Oturuma geçirdiği hastalık sebebiyle AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu katılmadı. Oturum, meclis üyelerinin gündem dışı konuşmaları ile başladı.

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK DENİLDİ BAŞIMIZA GELMEYEN KALMADI”

AKP’li Meclis Üyesi Muharrem Balık yapmış olduğu konuşmada İBB’nin sanal gerçeklik belediyeciliği anlayışıyla; idrak, toplumsal medya, fonlanan medya organları, danışmanlar ve ajanslar ile yönetildiğini savundu. İBB’nin karla savaşım mevzusunda başarısız bulunduğunu söyleyerek “Buzlanmaya karşı solüsyon kullanılmadı, tuz yerine kum kullanıldı, karla savaşım araçları yaz lastikleri ile yola çıktı dedi.

İBB’nin her insanın oldukça beğenmiş olduğu dikey bahçeleri bakım yapamayacağı için söktüğünü, anıt ağaçların bakım yapılamadığı için çürüdüğünü, müsilaj problemininin İBB yüzünden yaşandığını kaydeden Balık “Bu arızalar hep mi size denk geliyor? Bu virüsler hep mi size denk geliyor? Her şey oldukça güzel olacak’ denildi, o günden beri başımıza gelmeyen kalmadı. Ne virüsten kurtulabildik, ne pandemisinden kurtulabildik, şimdi de muharebeye girdik. İstanbul’da müsilajla karşılaştık bu döneme denk geldi, ağaçlar çürüdü bu döneme denk geldi. Kar ansızın ilk kere bu zamanda  bastırdı. Atlar kayboldu, size denk geldi, meydana getirecek bir şey yok” diye konuştu.

“ALGI OPERASYONLARI AK PARTİ’NİN ÖZETİDİR”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı Balık’ın bazı iddialarına yanıt vereceğini söyleyerek söz aldı. Balyalı “Muharrem beyi kutluyorum. AK Parti periyodu sadece bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ajanslar, danışmanlar, fonlanan TV’ler ki; havuz medyasını yaratan kendileridir. Idrak operasyonları, manipülasyonlar AK Parti’nin özetidir. İstanbul halkı kanmaz, kandırılamaz. İstanbul halkı o denli bilgili ki; 31 Mart’ta 23 Haziran’da 3 ay arayla İmamoğlu’nu ve CHP’yi iktidara taşımıştır. AK Parti’den bıkmış olduğu, işler yürümediği, belediye hizmetleri durduğu, belediye yolsuzluklarla anıldığı  için İstanbul halkı, 31 Mart ve 23 Haziran 2019’da iki kere mührü sizden almıştır” dedi.

“PARTİZANLIĞIN KRALINI YAPTI”

İBB’nin son belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın “metroda önceliğimiz en oldukça oy aldığımız yerlerdir” açıklamasını hatırlatan Balyalı “Zamanı bir gafa imza atmıştı. Bizlere particilikten bahsetmesinler. Kendisi partizanlığın kralını yapmış oldu. Levazım Tüneli’ni, metro inşaatlarını durduran AK Parti’nin kendisi. İBB’nin en başarısız ulaşımdan görevli genel yazman yardımcısını bakan meydana getiren AKP’nin kendisi. Onun döneminde, onun imzası ile metro hatları durdu. İ-Taksi projesini eline yüzüne bulaştıran AK Parti’nin kendisi. Belediye şirketleri, sigorta ve vergi borçları sebebiyle ihalelere giremiyordu. Belediyeyi devraldığımızda asla bilmediğimiz hesapta olmayan bir halde şirketlerin 800 milyonluk vergi borcu ile karşılaştık. Selde Ayamama Deresi’nde 36 kişinin can vermesine yol açan AK Parti’nin uygulamaları” diye konuştu.

“BİR DAKİKA BİLE YOLDA KALDIYSA ÖZÜR DİLERİZ”

Karla savaşım çalışmalarına ilişkin eleştirilere de cevap veren Balyalı “Tuz yerine kum verildi iddiası doğru değil. Tuzlar depolarda bekliyor. Kamyonlarla gelip tonlarca tuz alan AK Partili ilçe belediyeleri çıkıp ‘tuz yerine kum verdiniz’ diyor. Tamamen iftiradan ibarettir. İstanbul’da sanki ilk kere kar yağdı da ilk kere insanoğlu yollarda kaldı. Bundan önceki yıllarda da İstanbul’da ne vakit kar yağsa insanoğlu yollarda kalıyordu. Fakat şu mevzuda haklılar; yönetim olarak İstanbulluların bir dakikasını bile yolda geçirmemesini sağlamamız gerekiyor. Orada eksiliğimiz var ise İstanbul halkından özür diliyoruz. Bir vatandaşımızın bir dakikasına bile mal olduysak özür diliyoruz. Fakat biz bu sorunları çözeriz, çözdük de. 4 gün süresince kar yağdı, olumsuzluk yaşanmadı” dedi.

“O AKLI BAKANLARA VERSİN”

Akıllı Metropoller Komisyonu Başkanı olan Balık’a bir öneride bulunmak istediğini dile getiren Balyalı “Geçen ocak ayındaki karda İBB yönetimindeki yollarda 7-8 saat problem yaşandı. 3. Havalimanı 4 gün kapalı kaldı. Havalimanına giden yollar kapanmış oldu. İnsanlar tayyare içinde saatlerce kaldı. TEM, Basın Ekspres Otoyolu kapanmış oldu. Isparta’ya kar yağdı günlerce elektrik verilemedi. Bolu Dağı yolu günlerce kapalı kaldı. Gaziantep otoyolu kapanmış oldu, helikopterle yolda kalanlara yardım götürüldü. Asla bu tarz şeyleri düşünmüyorlar. Organize Endüstri Bölgeleri’ne elektrik verilemediği için üretim yapılamadı, ülkenin ekonomisi milyarlarca dolarlık ziyan oldu. Biz sorunları çözeriz. Fakat iktidarda olan kendileri, komisyon başkanımız bizlere vereceği aklı bakanlara versin, bu sorunları çözsünler” diye konuştu.

“OLASI 2023 İKTİDARI AÇISINDAN GÖSTERGE OLDU”

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da Balyalı’ya cevap verdi. Türkyılmaz “Bir kişiyi, topluluğu tanımak istiyorsanız yetki, güç verin” sözüne atıf yaparak “CHP’nin İstanbul’a ve Türkiye’ye kazandırdığı en büyük şey, en güzel şey; bir CHP  iktidarının iyi mi olabileceğini, bir CHP iktidarının ne kadar beceriksiz olabileceğini göstermesi bakımından ihtimaller içinde bir 2023 iktidarı için yurttaşlarımız açısında mühim bir gösterge olmuştur. Güç ve yetki verildiğinde ne yaptınız? Geçmiş dönemde ilkesel olarak taşınmaz satışlarına karşı çıkarken yeşil alanların satışını bugün teklif edebiliyorlar. Geçmiş dönemde, emek, liyakat edebiyatı yaparken bugün binlerce kardeşimizi kapının önüne koydu. Katılımcı demokrasi, 16 milyon İstanbullunun sesi olacağız diyen yönetim, meclis üyelerini vermiş oldukları karar sebebiyle tehditler savuracak, o koltuktan meclis üyesine sövgü savuracak kadar ileriye gidebildi” dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ SEBEP, KUYRUKLAR SONUÇTUR”

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan da yapmış olduğu konuşmada Türkiye’de yaşanmış olan ekonomik kriz ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin tesirleri ile ilgili konuştu. Özkan “Rusya’dan buğday, ayçiçek yağı bekliyoruz. Ayçiçek yağı taşıyan vapur özgür bırakılmasaydı yağ kuyrukları olurdu. Türkiye tarımda dışa bağımlı hale getirildi. Vatanımızda çiftçilik yapmak artık oldukça zor. Rusya’nın işgali yüzünden yaza doğru buğday krizi çıkacak. Ekmek fiyatı 6 liralara kadar çıkacak maalesef. Bu ülke oldukça karşılık ödedi. AKP iktidara gelirken benzin, yağ kuyrukları üstünden politika yapmış oldu. Şimdi ülkede ekmek, yağ, benzin kuyrukları var. Ülkeyi 40 yıl geriye götürdünüz. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘faiz sebep enflasyon sonuçtur’ diyor ya; ben de diyorum ki; ‘başkanlık sistemi sebep, benzin, yağ, ekmek kuyrukları sonuçtur” dedi.

“MONTRÖ’YÜ SORGULAYANLAR MONTRÖ’YE SARILDI”

Kanal İstanbul olsaydı yaşanacaklara da dikkat çeken Özkan “Hükümet Montrö’ye ve Lozan’a yatıp kalkıp yakarma etsin, Kanal İstanbul’un adını bile anmasın. Bundan bir yüzyıl ilkin ülkesini her türlü tehlikeden koruyacak şekilde bir Cumhuriyet inşa eden  deha, benzeri olmayan önder Mustafa Kemal Atatürk’e de yatıp kalkıp yakarma etsinler. O gün Montrö’yü sorgulayanlar bugün Montrö’ye sarılmış durumdalar. Tıpkı İstanbul Havalimanına inemeyip Mustafa Kemal Atatürk Havalimanına inmek zorunda kaldıkları şeklinde” diye konuştu.

İETT’Yİ ÖRNEK VERDİ: SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Türkiye’de yaşanmış olan ekonomik krizin belediyelere etkilerine değinen Özkan İETT’yi örnek olarak gösterdi. Özkan “İETT’nin toplam gelirinin yüzde 48’i motorine gidiyor. Motorine gelen her 1 liralık artış, günlük 600 bin, aylık 18 milyon ek maliyet demek. 4-5 ay ilkin 2 biletin karşılığında 4-5 litre mazot alınırken, 4 bilet bugün bir litre mazot alınmıyor. Küresel bir kriz var, evet. Fakat bizim halkımızın geliri oldukça düşük. Belediyelerin yakıt giderinden KDV ve ÖTV alınmaması, devlet tarafınca sübvanse edilmesi gerek. 3 yıl ilkin yeni yönetim iş başına ulaşmadan önce 100 milyon lira seviyesinde olan İETT sübvansiyonu, bugün aylık 500 milyonu aştı. Aynı durum taksi, minibüs, dolmuşçular de ilgilendiriyor. 7-8 milyarlık bütçesi olan İETT’nin yakıt sübvansiyonu 6 milyar TL’yi geçti. Bu sürdürülebilir değil” dedi.

“GÖNDERECEK BİR DOKTORUMUZ YOK”

Cumhurbaşkanı’nın doktorlarla ilgili “Giderlerse gitsinler” açıklamasına da tepki gösteren Özkan “Oldukca talihsiz bir izahat oldu. Doktorlar emek verme koşullarından memnun değiller. 5 bine yakın hekim yurt dışına gitmeyi tercih etmiş. Doktorlarımızı kaybetmeyelim. Bu ülkenin gönderecek bir tane doktoru yoktur. Doktorlar bizim baş tacımızdır” dedi.

“ÇİFTÇİNİN YAT SAHİBİ KADAR DEĞERİ YOK”

Kızılderili atasözü olan “Son ağaç kesildiğinde, son dere kirlendiğinde ve son balık öldüğünde o vakit paranın yenmediğini anlayacaksınız” sözüne atıf meydana getiren Özkan, “Yat sahipleri kadar kıymeti yok çiftçinin. Yatta kullanılan yakıtın ÖTV’si yok, çiftçinin kullandığı mazotun ÖTV’si de KDV’si de var. Çiftçinin traktörü, tarlası hacizli. Ayçiçeği deposu Trakya’da üretimi durdurduk. Verimli topraklarda ithal cenneti olduk. Ülkemiz bir ziraat ülkesiydi, yine yapınak ayarlarına geri dönmeli ifadelerini kullandı.

“BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİN ANLAYIŞINA GEÇMEMİZ GEREK”

CHP’li Meclis Üyesi Oktay Aksu, konuşmasında bir sağlıkçı olarak 14 Mart Tıp Bayramı’na değindi. Doktorların emek verme koşulları sebebiyle greve çıktığını hatırlatarak taleplerinin bir an ilkin yerine getirilmesini temenni ettiğini söylemiş oldu.

Tıp öğrencilerinin yurt dışına gitmenin yollarını aradıklarına dikkat çeken Aksu “Bir hekim babası ve baytar doktor olarak son yıllarda tıp fakültesini bitiren evlatlarımız yurt dışına gitme eğiliminde hatta eski mezun doktorlarımız da dil öğrenmeye başladılar. Yurt dışına gitmenin yollarını arıyorlar. Buna çözüm bulunması lazım. Tıp eğitimi oldukça pahalı bir eğitim. Bu evlatları yetiştiriyoruz, eğitiyoruz; ülkeye yararlı olsunlar diye. Sadece okul bitiyor yurt dışına gidiyorlar. ‘Giderlerse gitsinler’ anlayışından bir an ilkin ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ anlayışına geçmemiz icap ettiğini düşünüyorum. Ümit ederim sıhhat emekçisi arkadaşlarımız bir an ilkin haklarına ulaşırlar” dedi.

Aksu, sokak hayvanları ve veterinerlerin sorunları hakkında konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir