İBB Meclisi’nde ‘bombacı’ tartışması

İBB Meclisi’nin nisan ayı oturumlarının ikinci birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında gerçekleştirildi. İBB Meclisi 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında meydana gelen görüşmede meclis üyeleri sual önergeleri sundu.

“BOMBACILAR İŞE Mİ ALINDI?”

CHP’li Meclis Üyesi Ideal Sakalar, medyada yer edinen  bombalı eylemler düzenleyen İBDA-C sanıklarının AKP döneminde İBB’de işe alındığına ilişkin haberleri sual önergesi vererek gündeme taşıdı. Sakalar, Kasım 2021’de İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun İBB’de 557 terör bağlantılı kişinin işe alındığı ile ilgili açıklamasının peşinden başlatılan teftişi hatırlatarak şunları söylemiş oldu:

* 5 aydır meydana getirilen incelemeler devam ediyor. 557 terörist bulunamamışsa da basında yer edinen haberlerde geçmiş dönemde terörle iltisaklı kişilerin işe alındığından bahsedilmektedir.

* İBB’nin yapmış olduğu incelemede 4 kişinin tespit edilmiş olduğu, toplam 20 kişiden 18’inin son iki hafta içinde işten atılmış olduğu doğru mudur? İşten çıkarılan terörle bağlantısı tespit edilen 4 kişinin 2018 senesinde işe alındığı, bu kişilerin 2000 senesinde İstiklal Caddesi’ne bomba bırakan, Sarıyer’de limuzini bombalayan, Eminönü’nde Türk Diyanet Vakfı’na ve bir otel girişine bomba atan, Ortaköy’de telefoncuya, Beşiktaş’ta Doğan Müzik’e bomba atan kişiler olduğu, bu kişilerin bombalı eyleme katılmaktan mahkumiyet sonucu olduğu sadece bu 4 kişinin AK Parti yönetimi döneminde işe alındığı doğru mudur?

Önerge oybirliği ile meclis başkanlığına sevk edildi, AKP grubundan mevzuyla ilgili bir izahat yapılmadı.

“AK PARTİ GRUBUNDAN SES ÇIKMADI”

Arkasından AKP’li Meclis Üyesi Hasret Erol,  toplu işten atmalar ve İBB’de terör örgütleriyle irtibatlı kişilerin işe alımı ile ilgili başka bir sual önergesi verdi.

Söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “İlginç bir durumla karşı karşıyayız. Ideal hanım bir önerge verdi, AK Parti grubundan ses çıkmadı. Geçmiş dönemde bombalı eylemlere katılan bu mevzuda mahkemeden kendisiyle ilgili ceza çıkan şahsı AKP döneminde burada işe alıp çalıştırdınız mı? Yurttaş 5-6 yeri bombalamış sonrasında gelmiş geçen dönem İBB’de işe başlamış. Mahkeme sonucuna karşın işten çıkarılmamış. Başkanlık makamı yanıt verdikten sonrasında burada açıklarız” diye konuştu.

AKP’Lİ ÜYE: FOTOĞRAFLARI BEN SERVİS ETTİM

AKP’li Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun’un İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ocak ayındaki yoğun kar yağışı esnasında Sarıyer’deki bir balıkçıda İngiliz Büyükelçi ile yediği yiyecek esnasında çekilen görüntülerle ilgili önergesi münakaşaya niçin oldu.

Coşgun şunları söylemiş oldu:

* Binlerce İstanbullunun yollarda kalmış olduğu saatlerde İBB Başkanı’nın Rumelikavağı’nda bir balıkçıda yemek yemiş olduğu bilgisi tarafıma ulaştı. İlk duyduğumda inanamadı, bu şekilde bir sorumsuzluk içinde olacağına olasılık vermedim. Bilgiyi veren arkadaştan fotoğrafla teyit etmesini istedik. Dakikalar sonrasında gelen fotoğrafları görünce kanım dondu.

* Rumelikavağı Sarıyer’in ufak bir mahallesi. O mahallede oturan CHP’li bir meclis üyesi de var. Rumelikavağı’nda bu fotoğrafın iyi mi, kim tarafınca çekilmiş olduğu ve ulaştırılmış olduğu CHP’li meclis üyesi başta olmak suretiyle tüm Kavak halkı tarafınca biliniyor.

* Geçtiğimiz günlerde Rumelikavağı mahallesinde oturan İBB’nin iki değişik iştirakinde çalışan Osman Turan ve Saim Tanır başkanlık makamının kararıyla tazminatsız işten atıldı. Benim tarafımdan medyaya servis edilen fotoğraflar yüzünden işten atıldıkları kendilerine söylenmiş. Bu iki kardeşimiz masumdur ve haklarında hiçbir tutulmuş tutanak yoktur, iş sicilleri tertemizdir.

“SUÇU VE SUÇLUYU BİLİYORUZ”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “Mantığı zorlayan bir sual önergesi. Politika yapma amacı güderken çarşıyı pazarı birbirine kattı. Sapla samanı karıştıran bir önerge. Meseleyi başka bir yere çekmeye çalışıyor” dedi.

İki işçinin işten çıkarıldığı haberinin çıkmış olduğu gün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ile Bölme Mustafa Kemal Atatürk Kitaplığı’nda bir görüşmede olduklarını özetleyen Balyalı şöyleki konuştu:

* Belediye başkanımız vakası, basında çıkan haberlerden öğrendi. Tamamımız orada öğrendik. Bu vatandaşlar bu tarz bir olay yapmışlar mı yapmamışlar mı bilmiyorum. Fakat biz bu meselenin nereden sızdığını biliyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın MOBESE kayıtlarından. Sağa sola bakmaya gerek yok. Birileri İçişleri Bakanlığı’nın MOBESE kayıtlarını kullanmayı alışkanlık haline getirmiş.

* Sizin aslına bakarsak iktidar partisi olarak düşünmeniz ihtiyaç duyulan yasalara aykırı şekilde MOBESE kayıtlarının belediye başkanımızı kovuşturmak için hangi gerekçe ile onay verildiği. Peşine düşmeniz ihtiyaç duyulan şey bu. Biz bu bilgilerin kamuoyu ile nereden hangi MOBESE kamerasında paylaşıldığını adımız şeklinde biliyoruz.

* 2 çalışanının üstüne vakası kurmanıza gerek yok. Biz suçu ve suçluyu biliyoruz. Tüm Türkiye biliyor. Bu meseleden sıyrılmak için 2 çalışanın işten çıkarılmasına üstüne meseleyi buraya yıkmaya çalışmak topu taca atmak ve gündem değiştirmektir.

“BAŞKANA SORDUM ARAŞTIRILMASI TALİMATI VERDİ”

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de “Emeği ile çalışan her arkadaşımızın durumu bizi yakından ilgilendirir. Ki bu dostlar Sarıyerli. İBB’den iş akdinin sonlandırılması söz mevzusu olunca arkadaşlarla yakından ilgilendik. Tarık beyin söz etmiş olduğu görüşmede iki arkadaşın işten atılmasını Ekrem başkana sormuş oldum. Kesinlikle bilgisi olmadığını söylemiş oldu ve Doğan başkana (Subaşı) bu mevzunun araştırılması talimatı verdi. Ne olursa olsun bir araştırma yapılacaktır. Sonucunu görürüz. Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu durum sebebiyle şu an işi olmayan kalmak kadar fena bir şey yok. Gereksiz bir nedenden dolayı işten atılmaları da hakkaten mühim” dedi. AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da “Madem İBB Başkanı mevzudan habersiz o süre gereğini yapın” dedi.

“İMAMOĞLU İBB’NİN VERDİĞİ MAKAM ARACINI BİLE KULLANMIYOR”

Oturumda AKP’li meclis üyelerinin İBB şirketi İSTAÇ’a ilişkin Çevre 1 isminde teknenin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafınca makam aracı olarak kullanıldığı iddiaları üstüne CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı izahat yapmış oldu.

Balyalı “Metro A.Ş’nin skorsky helikopter kiraladığı ağlatısal günlerden bugünlere geldik. Çevre 1 teknesi makam aracı olarak kullanılmıyor. Başkanımız İBB’nin kendisine verdiği  makam aracını bile kullanmıyor kendi otomobilini kullanmıyor. Bunların gerçeklikle ilgisi yok. Vazife icabı 2-3 kez kullandığı için bu tarz şeyleri soruyorlar. Geçmiş dönemde de başkanlar tarafınca gerekseme halinde kullanılıyordu. Tertipli bir kullanım değil” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.