Hıdırellez duası ve dilek dileme ritüeli nasıl dilenir? Hıdırellez günü neler yapılır?

Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılan Hıdırellez gelenekleri içinde en yaygın olanı gül ağacı altına istek dilemektir. Peki Hıdırellez’de istek iyi mi dilenir?

HIDIRELLEZ NEDİR?

Adım adım yaklaşan Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez 2022 senesinde 5 Mayıs Perşembe akşamı başlamış olacak, 6 mayıs Cuma ikindi ezanında bitecek.

HIDIRELLEZ DUASI NASIL YAPILIR?

Bin bir adım bir adım /Tanrı bir adım adım / Kerim kerem Tanrı /Başımda bir duman var yardım eyle ya Tanrı / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Tanrı birsin sen kulla mişersin biz benzer biçimde kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ DİLEĞİ NASIL DİLENİR?

Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğramış olduğu bölgelere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bolluk vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, otomobil isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin minik bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Bununla birlikte dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl süresince dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, istek dilerler. Ondan sonrasında yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”,

Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “engel çekme” adı verilir.

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu benzer biçimde bölgelere bundan dolayı Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği vakit sıhhat ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek yada ot toplayıp onları kaynattıktan sonrasında suyu içilirse tüm hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğramış olduğu bölgelere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bolluk vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.

Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, otomobil isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin minik bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Bununla birlikte dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl süresince dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, istek dilerler. Ondan sonrasında yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.