Heyelan nedeniyle evler tahliye ediliyor

Değirmenyanı köyü Erfeyli Mahallesinde geçtiğimiz şubat ayında sağanak yağış sonrası yumuşayan toprak heyelana niçin olmuştu.

Yollardaki ve bahçelerdeki çökmeler ve derin yarıklar sebebiyle 21 evde bulunan vatandaşlar tahliye edilmişti.

6 EV DAHA TAHLİYE EDİLİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ikazlarının peşinden etkili olan kar yağışı ile beraber aynı mahallenin değişik bölgesinde ikinci kez heyelan meydana geldi. Mahalle yolunun iki tarafında da çökmelerin oluştuğu bölgede AFAD ekipleri araştırma yapmış oldu.

Takımlar bölgeyi gözlem altına alırken, önlem amaçlı boşaltılan 6 evindeki vatandaşlar eşyalarını traktörle güvenli bölgelere taşıdı. Öte taraftan direklerin yıkılması sebebiyle mahallede elektrikler de kesildi.

“KÖYÜMÜZÜN DURUMU HİÇ İYİ DURUMDA DEĞİL”

Köy sakinlerinden İrfan Kurt, İHA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, “Dünden beri suyun gelmesiyle çökmeler oluşuyordu. Dün geldiğimiz de bu kadar yoktu. Öğleden sonrasında 1-2 saat içinde bu hale geldi. Yetkililer burayı boşaltmamız icap ettiğini söylemiş oldu. Şimdilik yapabileceğimiz bunlar ve taşınıyoruz. Eşyalarımızı traktörlerle almaya çalışıyoruz. Şimdilik bulduğumuz bölgelere, akrabaların yanına taşıyoruz. Bu durumu yaşamayan bilmesi imkansız. Bu durum sandığımız kadar rahat bir durum değil. İçler acısı bir durum var. Köyümüzün yarısından fazlası boşaltılmıştı. Burada böyle bir durum olacağını düşünmüyorduk fakat burası da bu hale geldi. Köyümüzün durumu asla iyi durumda değil” dedi.

İrfan Kurt’un amcası Ergin Kurt da geceden itibaren evin önünde bir miktar çökme bulunduğunu belirtti.

GİRİLEMEZ BİR HALDE

Mahalle sakinlerinden Şahin Kurt ise, daha ilkin küçücük çatlaklıkların bulunmuş olduğu okulun heyelan sebebiyle daha tehlikeli duruma geldiğini ifade ederek, “Bu biçim değildi. Şuanda kullanılmaz, içine girilemez bir halde. Yolun iki tarafı da şuanda kesik. Diğer yanda ortalama 15 hane var onlara ulaşım yok” diye konuştu.

Çatlaklıkların oluşması sebebiyle evini boşaltması istenilen Durdane Kurt, “Perşembe günü bir kütleme oldu. Cama çıktım baktım her yer çöküyor. Eşime çağırdım. 23 yaşlarında engelli oğlum var. Ev oldukca sıkıntılı, evde durması imkansız hale geldik” dedi. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.