Hekimler kaygılı: Randevusuz muayene hekime şiddeti artırır

Sıhhat Bakanlığı’nın Covid-19 salgınında normalleşme sürecine geçildiğini gerekçe göstererek almış olduğu “Bakanlığın hedefleri ve hastanelerin planlanması çerçevesinde randevulu ve randevusuz olarak poliklinik hizmetleri sunulacaktır” sonucu doktor ve sıhhat çalışanlarını endişelendirdi. Polikliniklerde 5 dakika muayene uygulamasını hatırlatan hekimler, randevusuz hastaneye gidin diyenlerin vatandaşın sağlığını dert etmediğini dile getirdi.

HEKİMLERE ŞİDDETİ ARTIRIR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) tıkanan sıhhat sisteminin sorumlusunun iktidarın yürürlükteki sıhhat politikaları bulunduğunu hatırlatarak, Buluşma dışı hasta bakılması sıhhat çalışanlarına yönelik sertliği artıracaktır. Bu tür popülist politikalardan vazgeçilmeli, emek-meslek örgütlerinin sesine kulak verilmelidir” çağrısı yapmış oldu.

ÖNCE SORUNLARI ÇÖZÜN

Bakanlığın, vatandaşların sağlığını önemsemediğini belirten TTB Aile Hekimliği Kolu (AHEK) ise “Randevusuz hastaneye gidin diyenler vatandaşın sağlığını dert etmiyor. Dert etseydi örneğin şunları çözerdi; 3 yıl oldu üreme sağlığı hizmeti almak isteyene ilaç yok. Hazirana kadar kolon kanseri erken tanı için kit yok. Bir aya yakındır Covid hastasına ilaç,  sigorta problemi olan hastaya aspirin bile yok.

Randevusuz aşı yok, aşının yapılabilmesi için 5/6 şahıs olmalı. Diyetisyen, psikolog, toplumsal hizmet desteği, evde kalan hastanın sıhhat hizmeti alma şansı yok. Yol yordam bilmeyene, dil engeli olana hastaneye yetişme imkanı, diyabet hastasına kan şekeri ölçüm aleti yok;  Fakat randevusuz muayene var” denilerek sıhhat hizmetlerine ulaşabilmesi için vatandaşın önündeki engellerin kaldırılması çağrısı yapılmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir