Hedefi tutturamayan banka cezayı ödeyecek

Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) ilişkin düzenlemesine nazaran 15 Nisan’a kadar döviz mevduatlarının yüzde 10’unu KKM’ye dönüştürenlere teşvik, dönüştüremeyenlere ceza uygulaması başlıyor. Bankalar bu kapsamda döviz mevduatlarının yüzde 10’unu 15 Nisan, yüzde 20’sini ise 8 Temmuz’a kadar KKM hesabına çevirmezse TCMB’ye senelik yüzde 1.5’luk komisyon ödemesi meydana getirecek. Bu şartları yerine getiren bankalar komisyon ödemeyecek. Ek olarak bankaların anlatılan oranları KKM’ye dönüştürmesi halinde, bu tutarlar TCMB tarafınca belirlenen yüzde 25’lik mecburi karşılık oranından muaf olacak. Kur Korumalı Mevduat bakiyesi, 1 Nisan itibarıyla 695 milyar liraya ulaştı.

10 GÜNDE 99 MİLYAR

Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminde vadelerin 23 Mart itibarıyla dolmasıyla hesap sahiplerinin getirileri almaya başladığına işaret eden Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu tarihte 596 milyar lira olan KKM bakiyesinin 1 Nisan itibarıyla 695 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Bakanın açıklamasına nazaran 23 Mart-1 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günde KKM bakiyesi 99 milyar lira arttı. Buna nazaran dövize endeksli ve döviz mevduatın toplam mevduat içindeki oranı yüzde 69’a ulaştı.

Ödediği komisyonu müşteriye yansıtır

ZİRAAT Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, komisyon uygulamasının kredi maliyetlerini artırabileceğine dikkat çekti. Babuşçu, komisyon ödemek durumunda duracak bazı bankaların bu maliyeti kredilere yansıtma yoluna gidebileceklerini, döviz mevduatına uygulanan faizin de düşürülebileceğini öngördü.

Bireylerin dövizden geçişi sınırı olan

Bankacıların verdiği bilgiye nazaran banka genel müdürlükleri şube çalışanları üstündeki KKM hedefi baskısını giderek artırıyor. Daha fazlaca TL mevduattan sisteme geçişlerin devam etmiş olduğu, bilhassa bireylerin döviz mevduat geçişinin ise sınırı olan kalmış olduğu belirtiliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir