Hazine’nin borç sarmalı büyüyor

Gömü ve Maliye Bakanlığı nisan ayı borçlanma programına devam ederken dün 2 ve 4 yıl vadeli tahvillerde ihale öncesi satışlarla beraber 7.4 milyar TL’lik borçlanma gerçekleştirmiş oldu.

SERVET TRANSFERİ

Ek olarak Gömü bilhassa bankacılık sektörünün yoğun ilgi gösterdiği TÜFE endeksli tahvil ihaleleriyle borçlanmayı da sürdürüyor. Pazartesi günü 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesinde 12.6 milyar lira borçlanan Gömü, dün de 11.1 milyar TL tutarında 10 senelik TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş oldu.  Bilhassa bankacılık sektörünün ilgisinin yoğun olduğu TÜFE endeksli tahvil ihaleleriyle Gömü’nin borç sarmalı büyürken hem de ciddi bir kaynak aktarımı yapıldığına dikkat çekiliyor.

Son iki günde 23.7 milyar TÜFE’ye endeksli Gömü kağıdının ihraç edildiğine işaret eden eski Hazineci, finans uzmanı Ömer Rıfat Gencal, sonrasında bu tahvilin satılmış olduğu bankaların Merkez Bankası vasıtasıyla yüzde 14 faizle fonlandığına işaret etti. Bu şekilde bankalara yüzde 47’lik kâr elde ettirildiğine ve bu kaynakla averaj yüzde 25 faiz ile kredi kullandırıldığına  dikkat çeken Gencal, “Bunun adına servet transferi denir ve sürdürülemez” dedi.

Son iki tahvilde yüzde 22-24 faizle borçlandı

Gömü ve Maliye Bakanlığı dün gerçekleştirdiği 2 ve 4 yıl vadeli tahvil ihalesinde 7.4 milyar TL borçlandı. İki yıl vadeli tahvil ihalesinde net satış 1.08 milyar TL olurken, bileşik faiz yüzde 22.37 olarak kaydedildi. 4 yıl vadeli tahvil ihalesinde net satış 1.82 milyar TL, bileşik faiz de yüzde 24.44 oldu.

Dövize endeksli sözleşmelerde TL ile ödeme şartı

Dövize endeksli menkul satışlarında TL ile ödeme zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’nin dün meydana gelen sayısında piyasaya sürülen ve Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararda değişim meydana getiren Cumhurbaşkanı sonucuna nazaran, Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri; taşıt satış sözleşmeleri haricinde kalan döviz cinsinden ya da dövize endeksli menkul satış sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden meydana gelen öteki ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi mecburi tutuldu. Önceki uygulamada bu ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden yada dövize endeksli olarak kararlaştırılabiliyordu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.